Kurzemes Vārds

00:23 Trešdiena, 22. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Valdība atbalstījusi Finanšu ministrijas virzīto pasākumu plānu ēnu ekonomikas mazināšanai, kas paredz ierobežot skaidras naudas izmantošanu vairumtirdzniecībā un samazināt iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus.

Cīņa ar sekām
Ģirts Kronbergs,
LTRK Liepājas nodaļas vadītājs

Plāns cīņai ar ēnu ekonomiku ir tikai tāda cīņa ar sekām, nevis ar cēloņiem. Pats nepatīkamākais, ka aiztiek jau tikai tā saucamos baltos uzņēmējus. Ne jau tos īsti pelēkos, kas nodara valstij vislielāko ļaunumu ar kontrabandu milzīgos apmēros utt. Bet tos ir daudz grūtāk noķert. Vieglāk ir aiziet uz uzņēmumu, kurš darbojas legāli, kuram ir birojs, ražotne, zināma adrese. Bet ne jau tas mazais bodnieks grauj valsts ekonomiku. To dara tie, kas fūrēm ved iekšā kontrabandas preces, kuras pēc tam nograuj biznesu normāliem uzņēmējiem.

Valdība uzskata, ka ēnu ekonomikas samazināšanai ir jāierobežo skaidras naudas darījumi vairumtirdzniecībā un ka jānodrošina Valsts ieņēmumu dienestam pieeja Kredītu reģistrā esošajai informācijai. Tādējādi tiek domāts atmaskot tos, kuriem izdevumi pārsniedz ienākumus. Bet, manuprāt, jau pašlaik Valsts ieņēmumu dienests tiek klāt visai informācijai, kas tam ir nepieciešama, lielākā problēma ir ar analīzi, lai datus varētu apkopot un izvērtēt. Un kā var aizliegt uzņēmumam rīkoties ar savu naudu, noteikt kaut kādus ierobežojumus skaidras naudas izņemšanai? Tie taču ir uzņēmuma līdzekļi, ar kuriem tas var rīkoties, kā nepieciešams, protams, ievērojot likumus, nodokļu samaksu utt. Viss taču tāpat tiek deklarēts.

Protams, vajag cīnīties ar ēnu ekonomiku, bet vajag izprast arī otru pusi, nevar darboties tikai ar represīvām metodēm. Lielākā bēda, ka tā saucamie ēnu ekonomikas cēloņi ir saistīti ar nodokļu politiku valstī, kad vienā mirklī tika mainīti spēles noteikumi, bet uzņēmumiem izdevumi un ieņēmumi jau bija ieplānoti, līgumi noslēgti. Vai kāds brīnums, ka pēc tam daudziem neatlika izvēles – vai nu šmaukties, vai arī bankrotēt.

Daudz kas jau ir nokavēts, daudzi uzņēmumi kļuvuši maksātnespējīgi vai bankrotējuši, tāpēc būtu jāizbeidz par citu grēkiem sodīt uzņēmumus, kas tiešām ir cīnījušies, centušies maksāt nodokļus un visu darījuši, lai izdzīvotu šajos grūtajos laikos. Būtu jāsāk pavisam no citas puses – jāapkaro kontrabanda un jāsakārto nodokļu sistēma.