Kurzemes Vārds

10:55 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Reportāža

Ielu cīņas ar auto īpašniekiem
Viktors Ulberts

Solidāri pikta – par šādu varētu nodēvēt to autovadītāju attieksmi pret Pašvaldības policijas darbiniekiem, kuri viņiem automašīnas atstājuši logā kvīti, lai samaksā naudassodu. Daudzi pauž neapmierinātību nevis tādēļ, ka nebūtu vainīgi, bet uzskata, ka citi ir daudz vainīgāki. Un šķendējas par nevietā atstātām automašīnām, saucot: "Kur skatās policija!" Un šajā riņķa dancī pa vidu ir paši policisti, kuriem tas ir ikdienas darbs.

Grēko arī lepnu auto saimnieki

"Tikpat daudz, cik treknajos gados, tikpat liela arī tagad pastāv autovadītāju grupa, kura savu ērtību labad apzināti novieto automašīnas neatļautās vietās vai veidos," stāsta Pašvaldības policijas Transporta kontroles nodaļas inspektors Ainars Apšūtnieks. Viņš strādā kopā ar kolēģi Viktoru Aleksejevu, un viņu ikdienas pienākumos ietilpst kārtības uzraudzīšana pilsētas ielā un tieši tas, kā to ievēro autovadītāji.

No malas raugoties, šis darbs šķiet vienkāršs. Gluži kā orientēšanās uzdevums, kurā jāpamana šķēršļi. Tomēr ir labi jāorientējas satiksmes noteikumos un jābūt vienmēr gatavam tikties ar piktu autoīpašnieku – pārkāpēju, jo lielai daļai kvīts par naudassodu izraisa dusmu uzplūdus. Bez tam nevarētu teikt, ka pārkāpumus izdara mazāk turīgie, kuriem grūti samaksāt sodu. Nevietā savas automašīnas mēdz atstāt arī lepnu braucamrīku īpašnieki.

Tiek cauri ar 20 santīmiem

Pirmo pārkāpēju ieraugām E. Veidenbauma ielā pie Sv. Annas baznīcas. Dārgas "Mercedes" markas apvidus automašīnas saimnieks savu braucamo novietojis pretēji tam, kā to paredz zīmes. Pie automašīnas loga tiek atstāta kvīts par 20 latu naudassodu, un pats pārkāpums arī tiek fiksēts ar fotokameru, lai pēc tam nerastos domstarpības.

Arī nākamais pārkāpējs ilgi un tālu nav jāmeklē. Tieši Baznīcas un Stendera ielas krustojumā mierīgi stāv "Ford Galaxy" minivens. Arī ar to tiek veikta tāda pati procedūra, un īpašniekam auto logā atstāts nepatīkams pārsteigums, vai arī likumsakarīgs rezultāts viņa paša rīcībai.

Pašvaldības policistiem zvana stāvlaukumu kontrolieri. Kāda automašīna pārsniegusi apmaksāto stāvēšanas ilgumu, tāpēc draud lielāks sods ar protokolu, kuru tiesīgi rakstīt tikai Pašvaldības policisti. Vainīgā automašīna – "Crysler Cruiser" atstāta iepretī Rožu laukumam. Taču tūlīt jau nāk arī auto saimniece. "Nu tik būs, nu tik fotografēs pārkāpēju," aizvainotā balsī viņa saka un taisnojas, ka aizkavējusies grāmatvedības sarežģīto rēķinu šķetināšanas dēļ. Viņai izdodas tikt sveikā cauri ar 20 santīmiem, ko samaksā kontrolierei par papildu nostāvēto laiku. "Neesam jau zvēri un par katru cenu sodu neliekam. Ja īpašnieks ierodas, nav agresīvs, tad jau pietiek ar stāvēšanas laika apmaksu," skaidro A. Apšūtnieks.

"Vai varam kaut ko sarunāt?"

Savukārt Drāšu ielā novietotās "Audi" markas automašīnas saimniecei tik labi neiziet. Pārkāpums acīmredzams. Šajā gadījumā nav nedz nejaušas kļūdas, nedz aizmāršības, bet gan klaja noteikumu ignorēšana. "Vai mēs varam kaut ko sarunāt?" diezgan sašļukusi policistam vaica auto īpašniece. Taču šajā gadījumā rezultāts tikai viens – rēķins 20 latu apmērā.

Par Drāšu ielu vispār ir atsevišķs stāsts. Tā ir iela, kur no "Liepājas metalurga" satiksmē izbrauc lielie kravas auto ar uzņēmumā ražotajiem velmējumiem. Tiem ir diezgan mazas iespējas manevrēt, tāpēc katrs Drāšu ielā novietots braucamrīks tiem ir būtisks traucēklis. Tādēļ ielas malā izvietotas stāvēšanas un apstāšanās zīmes. Bet ko dara autobraucēji? Vienkārši šīs zīmes aizgriež prom uz citu pusi, un droši brauc klāt.

A. Apšūtnieks stāsta, ka vidēji dienā pie naudassoda kvītīm tiek apmēram 20 automašīnu vadītāji. Tie ir 400 lati. Taču aplami ir domāt, ka visa šī nauda tiek policijai vai – vēl savdabīgāk – pašu policistu kabatās. Pašvaldības policijas rīcībā paliek tikai 35 procenti no iekasētās naudas, vēl 35 procentus ieskaita pašvaldības budžetā, bet atlikušie 30 procenti nonāk Ceļu satiksmes drošības direkcijā.

Cik lielas summas iekasētas tieši no neapzinīgiem autovadītājiem, noteikt nav iespējams, jo šādas atsevišķas uzskaites nav. Visi naudassodi tiek sarēķināti kopā. Pat ja pieticīgi pieņem, ka naudu samaksā puse no sodītajiem auto īpašniekiem, tad mēnesī šī kopējā summa ir apmēram 6000 latu, no kuriem tad 35 procenti tiek pašai policijai.

Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Uldis Novickis pastāstīja, ka prēmiju fonda šajā struktūrā nav. Tāpēc 35 procenti no iekasētās summas tiek novirzīti saimnieciskiem izdevumiem, sākot ar papīru un pildspalvu un beidzot ar automašīnu rezerves daļu iegādi.

UZZIŅAI

Pašvaldības policijas iekasētie naudassodi
2005. – Ls 41 654
2006. – Ls 37 386
2007. – Ls 42 455
2008. – Ls 52 393
2009. – Ls 67 287
2010. 1. ceturksnis – Ls 14 938