Kurzemes Vārds

10:06 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ciemos ieradīsies "Zilās beretes"

Svētku koncerti 9. maijā jau ir tradīcija. Taču to organizatoriem katru reizi rodas problēmas, vispirms jau finansiālas, turklāt allaž ir vēlme pēc kaut kā oriģināla. Šoreiz izpalīdzējis Olimpiskais centrs. Tas piedāvā Krievijas Gaisa desanta karaspēka ansambļa "Zilās beretes" koncertu, kam tajā pašā dienā ir viesizrādes Rīgā. Sarunās centram atbalstu sniegusi Pilsētas domes deputāte Elita Kosaka. Nācies tikai sameklēt līdzekļus honorāram, jo koncertam veterāniem ir jānotiek bez maksas. Olimpiskā centra projektu vadītājs Dmitrijs Jarcevs pastāstīja, ka nauda no sponsoriem ir saņemta. Izplatītajā informācijā norādīts, ka piecu cilvēku grupa "Zilās beretes" ir vienīgais muzikālais kolektīvs, kurā visi dalībnieki ir Krievijas Nopelniem bagātie skatuves mākslinieki. Grupa ir daudzu konkursu un festivālu laureāte, tā saņēmusi augstus apbalvojumus, arī Pareizticīgās baznīcas ordeni "Svētā Sofija, Vera, Nadežda, Ļubova". "Zilās beretes" uzstājas tikai un vienīgi pēc ieinteresēto organizāciju ielūguma, izpilda tikai pašu sacerētas dziesmas, programma ilgst divas stundas.


Jaunieši kopj senās tradīcijas
Agnese Pakule

Liepājas folkloras centrā "Namīns" norisinājās pirmais no jauniešu "Etno dienu" trim pasākumiem. Dalībnieki no visas Latvijas piedalījās interesantās lekcijās, vēroja folkloras kopu koncertu, ēda turpat uz uguns vārītu zupu un piedalījās dančos.

Agnese Melne no Rēzeknes folkloras draugu kopas "Vīteri" atzinīgi izteicās, ka šāds pasākums ir kas jauns un citāds, tāpēc viņai prieks atbraukt uz Liepāju. Savukārt jaunie etnomuzikologi no Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas sanākušajiem stāstīja par latviskās vijoles spēles tradīcijām Latvijā, mācīja pigmeju vokālās mūzikas prasmes un iepazīstināja ar ermoņiku rašanās vēsturi un dažādajiem veidiem. Turklāt bija iespēja izmēģināt savu roku ermoņiku spēlē.

Ūsiņa dienai veltītais koncerts, kas, viesu un dalībnieku ieskandināts, norisinājās pēc tematiskajām lekcijām, pulcēja jaunos mūziķus no Liepājas, kuru pārstāvēja folkloras grupa "Baļķi". Bija arī rēzeknieši no "Vīteriem" un folkloras kopas "Kokle", kā arī "Vecpilsētas dziedātāji" no Rīgas. Varēja dzirdēt gan skanīgas balsis jauniešu izpildītajās tautasdziesmās, gan etnogrāfiskās kokles, kā arī ģitāras, vijoles, akordeona un dažādu citu mūzikas instrumentu skaņas. Pēc koncertiem notika arī danči, kas bija lielisks dienas nobeigums. "Etno dienas" turpināsies ar vēl diviem pasākumiem, kas šomēnes notiks Rīgā un Rēzeknē.


Eksperimenti ar papīru
Agnese Pakule

Uzņēmuma "MAP Latvija" un Kurzemes Dizaina centra kopīgi marta sākumā skolēniem izsludinātais konkurss "Papīrs telpā" ir beidzies, un tagad interesenti var iepazīties ar konkursantu labāko darbu izstādi.

Konkursa mērķis bija rosināt dalībnieku radošo fantāziju, no papīra veidojot visdažādākos mākslas un interjera priekšmetus. Kopumā konkursā tika iesniegti vairāk nekā 80 darbu, no kuriem izvēlēti labākie kategorijās "Papīrs un klasika", "Papīrs telpā un interjerā", "Papīrs un funkcionalitāte", "Papīrs un ideja", "Papīrs vēju pilsētā". Darbus vērtēja Liepājas Mākslas vidusskolas, "MAP Latvija" un Kurzemes Dizaina centra pārstāvji. Viņi izraudzījās uzvarētājus starp dalībniekiem no Bērnu mākslas skolas, Mākslas vidusskolas, Rīgas Tehniskās universitātes, Liepājas Universitātes, 10. vidusskolas, 3. pamatskolas un citām skolām. Bērni no papīra izveidoja gan stilizētas papīra kleitas, gan sienas dekorus un daudz dažādu citu priekšmetu, kurus līdz 27. maijam varēs apskatīt Kurzemes Dizaina centrā, kā arī internetā − www.mapantalis.lv un www.jt.lv/kdc.


Saspēlējušās
Anda Pūce

Tekstilmāksliniecei Ivetai Deģei un fotogrāfei Vinetai Jaunzemei ir īpašs stāsts par to, kā tapusi viņu abu kopbilde izstādes "Saspēle" ekspozīcijai.

Brauciens uz jūrmalu, smagā loga rāmja stiepšana un saules gaidīšana... Un tas ir tikai viens stāsts. Patiesībā tādu var pastāstīt par katru Vinetas bildi, kurā redzamas Ivetas austās lina šalles – par modeli saulesbrillēs, otrās dienas rītu vannā vai maziem bērniem uz pūra lādes. Visus šos kopdarbus – lielformāta fotogrāfijas, tāpat smalkās šalles un dabiskās kaklasaites – tagad var apskatīt atpūtas kompleksā "Libava", kura interjerā darbi lieliski iederas.

Apmēram pirms gada sāktā abu mākslinieču sadarbība vainagojās ar panākumiem Latvijas Dizaineru savienības rīkotajā konkursā, tāpēc Iveta un Vineta turpināja strādāt kopā, gatavojot arī kopējas ekspozīcijas. "Ejot laikam līdzi, esmu atradusi specifisku jomu, kurā strādāju un izpaužos," saka tekstilmāksliniece Iveta Deģe. Viņa savos darbos izmanto dabīgus materiālus – linu un vilnu, kā arī viskozi. Meklējot jaunas materiālu faktūru saspēles un pielietojot tradicionālas aušanas metodes, viņa rada mūsdienīgus tekstildarbus.

Savukārt fotomāksliniece Vineta Jaunzeme kopš 2008.gada darbojas Liepājas Tautas fotostudijā "Fotast". Viņa stāsta, ka kopš bērnības aizrāvusies ar fotografēšanu un viņai paticis pat tikai šķirstīt vecus fotoalbumus. "Kad pielieku fotoaparātu pie acs, ķerot mirkļus, tajā brīdī manī ielīst azarts, sajūsma un jaunrades prieks!" viņa saka.


Dāvinājums skolām – filma "Bermontiāde"

Studentu korporācija "Lettonia", svinot savu 140 gadu jubileju, nolēmusi uzdāvināt skolām vērtīgu vēstures mācību palīglīdzekli – dokumentālo filma "Bermontiāde" DVD formātā. Vairāki korporācijas biedri apņēmušies ar dāvanu viesoties skolās, kurās paši ir mācījušies. "Šajā brīdī, kad grūti klājas gan vairumam iedzīvotāju, gan valstij kopumā, ir svarīgi atcerēties, kā Latvija ir izcīnījusi neatkarību. Brīvības cīņu priekšgalā no pirmajām dienām gāja Studentu rota. Studenti ticēja šim sapnim pašās grūtākajās stundās. Vēlamies, lai katrs Latvijas jaunietis zinātu, kā ir cēlusies šī valsts, kāpēc tā pieder mums un cik svarīgi ir to nepazaudēt," saka korporācijas "Lettonia" prezidija vadītājs Armands Tomelis, kurš ir mācījies Raiņa Liepājas 6. vidusskolā.


Seši kolektīvi brauks uz Rīgu

Saņemta ziņa par to, kuri no Liepājas pilsētas tautas deju kolektīviem ir izturējuši lielo atlasi un piedalīsies X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos Rīgā. Un tie ir: BJC struktūrvienības "Spārni" deju kolektīva "A+G" 7.–9. klašu dejotāju grupa un 10.–12. klašu dejotāji (vadītāja I. Papirte), BJC struktūrvienības "Vaduguns" 1. un 2. klašu skolēnu deju kolektīvs un 10.–12. klašu deju kolektīvs (vadītāja V. Grīnfelde), kā arī TMKC 5. un 6. klašu skolēnu deju kolektīvs, kuru māca I. Āboliņa, un 8. vidusskolas deju kolektīvs, kuru vada V. Egliena.


Patērēts vairāk siltuma

Šogad aprīlis izrādījās auksts, maija sākums tāpat. Mājās ar atvienotu apkuri iedzīvotāji izjūt diskomfortu, taču ir arī tādi, kas sūdzas par lieliem izdevumiem, jo vairāk tādēļ, ka siltumenerģija pagājušajā mēnesī sadārdzinājās. Uzņēmumā "Liepājas enerģija", balstoties uz provizoriskiem aprēķiniem, informēja, ka aprīlī siltuma patēriņš bijis par 30 procentiem lielāks salīdzinājumā ar to pašu laiku pērn. Turklāt daudzām mājām siltums bija atvienots jau mēneša sākumā, bet citas, liekot lietā tehniskus risinājumus, apkuri lietoja visai taupīgi. Pašlaik "Liepājas enerģija" īsteno siltumavotu un siltumtīklu pilnveidošanas programmu, lai vēl vairāk samazinātu zudumus un pakalpojumu izmaksas.


Pētīs liepājnieku politiskās simpātijas

"Kurzemes Vārds" sadarbībā ar Liepājas Universitātes žurnālistikas programmas studentiem un brīvprātīgajiem uzsāks apjomīgu pētījumu, lai izzinātu liepājnieku politiskās simpātijas, gaidot Saeimas vēlēšanas. Jau šajās dienās studenti dosies ielās dažādās pilsētas vietās un satiktajiem vēlētājiem uzdos dažus jautājumus par viņu noskaņojumu pirms vēlēšanām, iespējamo izvēli starp politiskajiem spēkiem, kas pieteikuši savu dalību vēlēšanu cīņā, politiskajām norisēm, kas šķitušas visaktuālākās, un svarīgākajiem darbiem, kas būtu jāveic politiķiem, lai mainītu situāciju valstī. Tāpat jautāsim, vai savs politiskais atbalsts Saeimā un valdībā būtu nepieciešams Liepājas pilsētai. Lai arī vaicātāji respondentus lūgs atbildēt arī uz dažiem jautājumiem par nodarbošanos, vecumu, izglītību, ienākumu līmeni un dzīvesvietu, aptauja būs pilnīgi anonīma un informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā. Jaunieši ar anketām ielās darbosies līdz 10. maijam, kopumā aptaujājot vairākus simtus liepājnieku, bet maija beigās ar aptaujas rezultātiem iepazīstināsim lasītājus. Pētījumu turpināsim arī jūlijā, augustā un septembrī, pirms pašām Saeimas vēlēšanām, sekojot līdzi tam, kā politisko spēlētāju priekšvēlēšanu aktivitātes un dažādas politiskās norises valstī ietekmē liepājnieku noskaņojumu, lai prognozētu iespējamos Saeimas vēlēšanu rezultātus mūspusē.


Svinības trīs dienu garumā

Ar plašu svētku programmu savu pirmo dzimšanas dienu ir nosvinējis tirdzniecības centrs "Baata". Trīs dienas centrā norisinājās izklaide lieliem un maziem. Pirmajā dienā bija zīmējumu konkurss, svētku koncerts, kopīga tortes ēšana. Otrajā dienā – Latvijas pārtikas ražotāju tirdziņš, mini burulaivu izgatavošana un sacensības, kā arī modes skate un citas jautrības. Trešā diena bija veltīta aktīvai atpūtai, kad varēja vērot nūjošanas paraugdemonstrējumus, kā arī paši apmeklētāji iesaistījās sportiskās aktivitātēs.


Uzņēmumu konkursā – septiņi

Septiņi projekti pieteikti Liepājas domes izsludinātajā mazo un vidējo komercsabiedrību projektu līdzfinansēšanas konkursā. Vakar, trešdien, projektus izskatīja konkursa žūrija, bet šodien ir paredzēts, ka rezultātus apstiprinās domes Pilsētas attīstības komiteja. "Prognozējām, ka atsaucība būs pat mazāka, jo konkurss šogad attiecas uz ļoti ierobežotu teritoriju," atzina domes Attīstības pārvaldes vadītājs Vilnis Vitkovskis. Kā jau ziņots, līdz 30. aprīlim uzņēmēji varēja pieteikties konkursā ar projektiem, kuri paredz darbību Jūrmalas parkā: veicinātu aktīvo atpūtu, sporta un izklaides pasākumus, aktīvā tūrisma objektu veidošanu ģimenēm ar bērniem. Šā gada konkursa budžets ir 10 tūkstoši latu – daudz mazāks nekā iepriekšējos gados.


Zilie karogi – Liepājai

Šovasar Liepājā plīvos trīs vides kvalitātes apliecinājumi – Zilie karogi – Dienvidrietumu pludmalē, centra pludmalē un pie Liepājas Jahtu centra. Pavisam šogad starptautiskais ekosertifikāts piešķirts vienpadsmit Latvijas peldvietām un divām jahtu ostām – bez Liepājas otra ir jahtu piestātne "Pāvilostas Marina", ziņo aģentūra LETA. Liepājas pludmalēs šogad, kā parasti, tiks ievēroti nepieciešamie Zilā karoga vides kvalitātes kritēriji: ūdens kvalitāte, pludmales apsaimniekošana, serviss, drošība, izglītojoša informācija, bet nekādu jauninājumu nebūs ierobežotā pašvaldības budžeta dēļ, "Kurzemes Vārdam" teica domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. Pārmaiņu nebūs arī Liepājas Jahtu centrā, sacīja centra vadītājs Kārlis Kints. Viņš prognozēja, ka šogad Liepāju varētu apmeklēt apmēram 300 –350 jahtu, tas ir mazāk nekā pērn, kad jahtu piestātnē pietauvojās arī apmēram 70 burinieku no divām regatēm.


Papeles slimo ar vēzi

Kādēļ nozāģētas papeles Pulvera ielā 4, pie kooperatīva "Ziemeļi 77" garāžām, jautāja kāds lasītājs, kurš nevēlējās tikt nosaukts.

Nozāģētie 23 koki, kuru vecums bijis apmēram 30 gadu, bijuši slimi ar papeļu vēzi, turklāt koku saknes traucējušas garāžu pamatiem, trešdien skaidroja Liepājas domes Vides daļas dabas aizsardzības speciāliste Anda Damberga un Sabiedrisko attiecību daļas speciālists Aigars Štāls. Papeles novākt lūgusi garāžu kooperatīva vadība, atļauja dota 12. aprīlī, zāģēšana saskaņota ar domi. A. Damberga sacīja, ka šajā gadījumā koku nozāģētājiem nav uzdots vietā iestādīt citus kokus, jo teritorijas nākotne esot neskaidra.

A. Damberga pieminēja, ka šis nav vienīgais gadījums, kad jānozāģē slimas papeles. Līdzīgi atļauts nozāģēt trīs slimas papeles arī O. Kalpaka ielas 52/56. nama pagalmā, bet tur gan uzdots vietā iestādīt trīs jaunus kokus. Papeles slimojot tādēļ, ka tām šeit, piekrastes smiltīs, neesot piemērotu augšanas apstākļu.