Kurzemes Vārds

09:33 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novados

Pietiktu pat ar dažām siltām dienām
Dina Belta

Ja drīzumā nāks siltas un saulainas dienas, tad vēl būs labi, bet, ja aukstais laiks turpināsies, apdraudēta būs gan medus raža, gan pašas medus nesējas. Par to satraukti biškopji.

"Es gan vēl tā neteiktu, ka pavasara ienesuma nav," saka Latvijas Biškopības biedrības konsultante Baiba Tikuma. Lai arī šis pavasaris ir jūtami vēlāks nekā citi, Rīgas pusē jau sāk ziedēt ķirši un plūmes, tātad gan jau drīz tās ziedēs arī šeit. Tomēr, pēc biškopes rēķiniem, šogad viss aizkavējies apmēram par nedēļu, citugad 5. maijā jau ziedējis rapsis.

Tik vēlu pavasari savās biškopes gaitās sakās neesam pieredzējusi arī Solveiga Jansone no Durbes novada. Ja būtu bijušas vismaz trīs četras siltas dienas, arī tad bites būtu paguvušas sanest pietiekami nektāra, bet šogad jau nav bijis pat tā.

Puķes jau uzziedēs agrāk vai vēlāk, tām nekas nenotiks, bet bitēm ir noteikts attīstības cikls, ko nevar mainīt pēc vajadzības un laika apstākļiem, S. Jansone saka. "Nekas negrib ziedēt, bites netiek ārā. Situācija ir diezgan slikta," biteniece skaidro, ka bitēm vajag vismaz 16 – 18 grādu, lai tās labi varētu strādāt.

Patlaban ir iemesls satraukumam par to, ka bites varētu masveidā mesties spietot. Stropos ir daudz aizvākotu šūnu, būs daudz peru. Bet, ja nebūs darba un nebūs vietas stropā, bites dosies prom. "Bišu saimē ir tāpat kā mūsu, cilvēku sabiedrībā – ja nav darba, prāts nesīsies uz muļķībām," salīdzina konsultante B. Tikuma.

"Tagad ir dikti jārūpējas par bišu saimēm," viņa ir noraizējusies. Uz vienu kāri jābūt kilogramam barības, ja tā nav, tad attīstība apstājas. "Un daudziem tā nav." Bet bez barības krājumu papildināšanas ļoti svarīgi ir arī skatīties, vai kukaiņiem pietiek vietas, biteniekam derētu uztaisīt ligzdu lielāku, pieliekot vienu divas kāres klāt jau esošajām.

Mūspusē pagaidām vēl spietošana neesot novērota, bet bitenieki Lielvārdes pusē jau ziņojuši, ka bitēm tāds noskaņojums vērojams.

"Situācija ir jāuzmana visu laiku, ja ir jautājumi, tad lai zvana man, cik varēšu, palīdzēšu," aicina B. Tikuma. Viņa šopavasar tiešām saņemot daudz lūgumu pēc padoma.

Abas bitenieces saka: katra diena, pat katra stunda, kad bites tiek ārā, ir svētīga un nes labumu. "Būs jau labi, nav ko žēloties," S. Jansone tomēr optimismu nebūt negrasās zaudēt.

Uzziņai

/ Latvijas Biškopības biedrības instruktore – konsultante Baiba Tikuma: tel.: 28879897 vai 2644670, e-pasts: [email protected].


Būs džezs un baltā dāma
Dana France

Muzeju nakts šogad notiks 15. maijā, un tās vienojošais moto ir "Par tīru pasauli!" Novadi šogad plāno pārsteigt ar interesantiem pasākumiem, arī ar jaunu Meža muzeja ekspozīcijas atklāšanu Kazdangas pils telpās.

Sestdien Apriķu Novadpētniecības muzeja apkārtnē notiks fotoorientēšanās. "Lai pamanītu kādas interesantas lietas," skaidro muzeja vadītāja Aina Cērmane. Muzeju nakts dalībnieki varēs meklēt apslēpto mantu un veiksmīgākie saņemšot apbalvojumu pie Laimes akas.

Būs aplūkojami arī etnomuzikoloģes un rokdarbnieces Daces Nastevičas tamborētie ziedi, kā arī Irinas Bogdanovas un Silvijas Neiburgas eļļas gleznas. Abas ir Apriķu pamatskolas skolotājas, Irina māca vēsturi un krievu valodu, bet Silvija ir sākumskolas pedagoģe, stāsta A. Cērmane. Abas apmeklē nodarbības Aizputes Mākslas skolā, un šī būs viņu pirmā izstāde. Gleznas – ainavas un ziedi – būs apskatāmas torņa telpā un vēsturiskajā klasē muzeja telpās.

Apriķos svētkus varēs baudīt arī caur dziesmu, muzeja jaunatklātajā vasaras kambarītī uzzināt dažādas zāļu tēju gudrības un skatīt gobelēnus ar pļavas motīviem. Dzerot tēju, varēs noskatīties dažādas videofilmas un izbaudīt muižas torni gaismas spēlēs. Iespējams, varēs pat sastapt pils Balto dāmu.

Vaiņodes Novadpētniecības muzeja apmeklētāji sestdien varēs būt liecinieki senās pagātnes atdzīvināšanai, apgalvo muzeja vadītāja Alda Prūse. No sūnu un zāles biezās segas dzelzceļa malā tiks attīrīts bruģītis, kas atrodas vietā ar nosaukumu "Šupes". Pirmās brīvvalsts laikā tā esot bijusi nozīmīga tirdzniecības vieta. Turpat notiks arī grupas "Duo" džeza koncerts.

Vaiņodes kultūras menedžeris, Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķis Mārtiņš Zālītis Vaiņodē reizi mēnesī rīkojot džeza koncertus ar viena lata ieejas maksu, taču daudziem šāda mūzika esot sveša. "Iedzīvotāji vēl nav pieraduši un nesaprot šādu mūziku," novērojusi A. Prūse.

Vakara gaitā pie muzeja tiks vārīta nātru un skābeņu zupa, notiks velosipēdistu šovs, sacensības staigāšanā ar koka kājām, vaiņodnieku iemūžināšana fotogrāfijās muzeju telpu interjerā, nakts izgaismošana ar pašu darinātiem gaismeklīšiem. Rosība pie muzeja sāksies pulksten 19, džeza koncerts – pulksten 21.

Vienreizēju notikumu piedzīvos Kazdangas pils, kurā Muzeju naktī atklās Boju Meža muzeja ekspozīciju, informē Kazdangas Tūrisma informācijas centra vadītāja Māra Tīmane. Izstādē būs apskatāmi dažādu zvēru un putnu izbāzeņi, seni meža apstrādes darbarīki, senlaicīgas kartes un fotogrāfijas. Visus muzeja eksponātus varēs aplūkot divu gadu garumā.

Uzziņai:

/ Muzeju nakts ir Eiropas mēroga pasākums, kas vienā un tajā pašā laikā notiek gandrīz visās Eiropas valstīs.
/ Akcijas iniciatore ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija.
/ Mājaslapā www.nuitdesmusees.culture.fr atspoguļotas akcijas norises visās dalībvalstīs.
/ Akcija tradicionāli norisinās no sestdienas vakara, pulksten19, līdz svētdienas pirmajai rīta stundai vai ilgāk.
/ Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.


Nosauc labākos dziedātājus
Dina Belta

Zināmi labākie tradicionālās dziedāšanas konkursa "Dziesmu dziedu, kāda bija" dalībnieki.

II pakāpes diplomu ieguvusi Jana Grasmane no Bārtas pamatskolas folkloras kopas "Bārteniekiem" un Almants Leilions no Gramzdas "Jumīša". I pakāpe piešķirta Egijai Gailei no "Bārteniekiem", Anetei Reimanei no Liepājas "Ķoča", Ingrīdai Veisbukai, Diānai Santai Daizei no Kalvenes "Kalvenītes", kā arī Leldei Cinovskai no Vecpils pamatskolas "Lāņupītes". Konkurss notika pagājušās nedēļas nogalē Rīgā. Par tā rezultātiem informē astoņu novadu Dziesmu un deju svētku procesa koordinatore Aija Niedola.

Labākie konkursu un skašu dalībnieki kopā veidos X Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku programmu. Tie tradicionālie dziedātāji, kuri brauks uz svētkiem, gan otrdien vēl zināmi nebija.

Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiks no 6. līdz 11. jūlijam.