Kurzemes Vārds

15:44 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Neparasts sūtījums fotomuzejam
Pēteris Jaunzems

Liepājas Tautas fotostudijas veterāns un fotomuzeja īpašnieks Jānis Lādītis pirms dažām dienām saņēmis negaidītu un neparastu sūtījumu no ASV.

Tā bijusi bieza aploksne, kuru atverot izrādījies, ka iekšā atrodas nevis garš un saturīgs vēstījums, bet gan miniatūrs plastmasas "Kodak" firmas filmu fotoaparātiņš. Nekādi paskaidrojumi neesot pievienoti, tāpēc fotogrāfijas senlietu kolekcionārs nespēj saprast, kas un par kādiem nopelniem viņu ar šo dāvinājumu aplaimojis. Lai gaisinātu mīklainību, Tautas fotostudijas vadītājs Varis Sants ieteicis veterānam nosūtīt uz Ameriku pateicības vēstuli, jo atpakaļadrese Mičigānā un sūtītājs Kenets Rapske uz aploksnes ir norādīts. Tad droši vien arī kļūs zināmi tālā labvēļa nodomi un informāciju par viņu varēs pievienot muzeja krājumos negaidīti nonākušajam eksponātam.


Aicina uz "Pavasari ziedos"

Liepājas Latviešu biedrības nams sestdien no pulksten 9 līdz 18 simtiem ziedu uzplaucēs Rožu laukumā, kur jau ceturto gadu notiks daudzveidīgu stādu parāde "Pavasaris ziedos", kas allaž izpelnījusies milzīgu liepājnieku interesi.

Daiļdārzu un mazdārziņu cienītājus ar daudzgadīgu stādāmo materiālu iepriecinās Latvijas lielākās stādaudzētavas, tādas kā SIA "Grobiņas ziedi", ZS "Bērziņi", ZS "Īve", SIA "Ar B Agro" un daudzas citas, kā arī individuālās dārzniecības. Stādu tirgū būs ziemciešu, vīteņaugu, ziedošo krūmu, daudzveidīgu rožu un viengadīgo augu stādi, augststumbru rozes, rododendri, dekoratīvie lapu krūmi, augļu koku stādi un pat ūdensrozes, kā arī dārza melleņu un dzērveņu stādi. Kopā ar stādu tirgotājiem savus darinājumus tirgū piedāvās arī amatnieki un dārza dizaina meistari, demonstrēs profesionālās strūklaku tehnoloģijas un dekoratīvo dīķu aprīkojumu, būs nopērkams arī biškopības inventārs.


Uz profesionālas skatuves

Bērnu un jauniešu amatierteātra "Balagančiks" trupai tagad ir līgums par Liepājas teātra skatuves izmantošanu. Tas jaunajos aktieros radījis entuziasmu un palielinājis viņu atbildību. "Balagančika" vadītājs Jurijs Zinovjevs pastāstīja, ka pašlaik teātris gatavojas uz lielās skatuves parādīt divus iestudējumus, kas saņēmuši balvas nesenajā festivālā "Krievu klasika" Rīgā: "Vistiņas Raibītes mīkla" un "Degunradža medības". Izrādes paredzētas 30.maijā, bet septembrī būs divas izrādes no iepriekšējā repertuāra.


Projektēs Lielās ielas skvēru

Liepājā, Lielajā ielā 16 un 18, esošā skvēra rekonstrukcijas autors būs SIA "Grupa 93" – tas pats uzņēmums, kas izstrādās arī pilsētas teritorijas plānojumu turpmākajiem 12 gadiem. Līgumu par to pašvaldība jau ir parakstījusi, informēja domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zane Ģirne. Skvēra pārmaiņu tehniskais projekts liepājniekiem izmaksās 17976 latus, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Darbs jāpaveic līdz 25.augustam. Ir jāizveido mūsdienīgs, iedzīvotāju un viesu vajadzībām atbilstoši labiekārtots skvērs – ar gājēju celiņu, apzaļumotām atpūtas zonām, soliņiem, atkritumu urnām, apgaismojumu.

Šī skvēra rekonstrukcija, Raiņa parka, Ventspils ielas parka, Jāņa Čakstes laukuma rekonstrukcija paredzēta projektā "Liepājas pilsētas parku, skvēru un zaļo zonu rekonstrukcija", kuru pašvaldība plāno īstenot 2011.–2012. gadā par Eiropas Savienības pilsētvides programmas līdzekļiem. Projekta kopējās izmaksas tiek lēstas ap 500 tūkstošiem latu, no tām 15 procentu – pašvaldības finansējums. Ja būs pietiekami līdzekļu, tad tiks uzlabots arī Lāčplēša dārzs Karostā. Konceptuāli tā rekonstrukcija ir paredzēta un atbalstīta, bet pašlaik šis parks projektā nav ietverts, atzina domes Attīstības pārvaldes vadītājs Vilnis Vitkovskis.


Jānis Grodums ievietots Reanimācijas nodaļā

Portāls "Mango" ziņo, ka grupas "Līvi" dalībnieks, liepājnieks Jānis Grodums ir ievietots Latvijas Infektoloģijas centra Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļā, jo viņam ir saasinājusies aknu kaite. Mūziķis jau pērn maijā nonāca slimnīcā, kur, ārstējot abpusēju plaušu karsoni, viņam atklāja labdabīgu audzēju. Modes māksliniece Elita Patmalniece, kas pēdējos gadus ir kopā ar Grodumu, portālam "Mango" teikusi, ka līva šā brīža veselības stāvoklis esot kritisks.


Vēstures stunda muzejā

Šodien Liepājas muzeja telpās, K.Ukstiņa ielā 7/9, Latvijas Kara muzeja Otrā pasaules kara vēstures nodaļas vadītājs Valdis Kuzmins Liepājas vēstures skolotājiem, vecāko klašu skolēniem un ikvienam interesentam lasīs referātu par Otrā pasaules kara beigām Kurzemē. "Šogad aprit 65 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām, bet līdz pat šai dienai pastāv jautājumi, uz kuriem nav iespējams dot izsmeļošas atbildes. Viens no šādiem jautājumiem saistīts ar karadarbību Kurzemē kara izskaņā," saka Liepājas muzeja galvenā speciāliste Sandra Šēniņa. Viņa norāda, ka vēl aizvien nenorimst diskusija par "Kurzemes katlu" un tāpēc V.Kuzmins piedāvā savu skatījumu par šo tēmu, skaidrojot militāro situāciju mūspusē 1944.–1945. gadā.


Valdībā – par Liepājas elektrostacijas projektu

Pirms izsludināt konkursu par Liepājas elektrostacijas būvniecību jeb, precīzāk, konkursu par ieviešamās elektroenerģijas jaudas apmaksu, ir jānoskaidro iespējamo pretendentu interese par dalību konkursā, uzskata Ekonomikas ministrija. Tam nepieciešami apmēram divi mēneši, "Kurzemes Vārdam" sacīja ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena.

Secināts arī, ka elektroenerģijas patēriņa apjoms Latvijā pašlaik ir samazinājies un nākamajos gados enerģijas deficīts būs mazāks, nekā sākotnēji prognozēts, tādēļ tas, ka stacijas būvniecība notiks vēlāk, nekā plānots iepriekš, būtiski neietekmēs valsts elektroapgādes drošību.

Trešdien Latvijas valdībā sēdes slēgtajā daļā uzklausīts EM informatīvais ziņojums par plānotās Kurzemes elektrostacijas projekta virzību no 2008.gada marta līdz 2010.gada janvārim, informēja E.Urpena. Ziņojums publiski nav pieejams.

EM secinājusi, ka ir jāizdara grozījumi valdības 2008.gada decembrī apstiprinātajos konkursa noteikumos. Eiropas Komisija, gan akceptējot Latvijas izvēlēto atbalsta formu elektrostacijas projekta īstenošanai, tomēr aizrādījusi, ka konkursā nedrīkst iekļaut nosacījumus, ar kuriem konkursa pretendenti tiek diskriminēti pēc to reģistrācijas valsts. Tādēļ konkursa noteikumos ir nepieciešami grozījumi.


Balvā – A.Kļaviņa grāmata

Rīgā O.Vācieša muzejā notika Latvijas Rakstnieku savienības gada kopsapulce. Liepājnieku balsis pārstāvēja LRS Liepājas nodaļas vadītāja un LRS valdes pārstāve Sandra Vensko. Sapulcē notika "Literatūras gada balvas" nomināciju noteikšana un piešķīrums labākajiem darbu autoriem iepriekšējā gadā. Šogad pirmo reizi autoru veikumu šai balvai izvirzīja nevis speciāli izveidota žūrija, bet paši LRS biedri, un kolēģi arī pieteica viņuprāt interesantākos, spilgtākos darbus dzejā, prozā, dramaturģijā, atdzejā, literatūrzinātnē, debijā literatūrā. Balvas šogad sarūpēja pati rakstnieku organizācija, viena no balvām bija no liepājnieku puses – divas mākslinieka Alda Kļaviņa veidotās grāmatas "Liepājas māksla gadsimtu vējos". Starp apbalvotajiem ir bijušais liepājnieks Māris Rungulis ar grāmatu bērniem "Kaķu ģenerālis", ko izdevusi "Zvaigzne ABC" un kuras atvēršanas svētkos piedalījās jaunie liepājnieki. Atjaunotajām arodbiedrībām – 20 gadu jubileja

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība ar plašu pasākumu programmu atzīmē 20 gadu jubileju, kopš neatkarību atguvušajā Latvijā tika atjaunota arī LBAS. Vakar jubilejas pasākumu cikla sarīkojums bija sarīkots Liepājas Olimpiskajā centrā, kur notika diskusija "Sociālā dialoga stiprināšana – pamats veiksmīgai reģiona attīstībai". Tajā piedalījās LBAS vadītāji, kā arī Liepājas, Talsu, Ventspils u. c. Kurzemes reģiona arodorganizāciju pārstāvji.

LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers uzsvēra: "Mēs apzināmies, ka ar vairāk nekā 100000 biedru esam lielākā nevalsts organizācija Latvijā, tāpēc esam līdzatbildīgi par Latvijas nākotni." Bet Liepājas Arodbiedrību centra priekšsēdētājs Toms Meiers pastāstīja, ka šeit darbojas ap 16 arodorganizāciju, kurās apvienojušies vairāki tūkstoši arodbiedrību biedru. Sarīkojumā sumināja ilggadējos arodorganizāciju priekšsēdētājus, gan pašreizējos, gan pelnītā atpūtā aizgājušos.


Sestdien atklās pludmales sezonu
Nora Driķe

Lai arī pavasaris bijis dzestrs, Liepājas jūrmalā sestdien tiks atklāta jaunā pludmales sezona. Tai gatavojoties, šonedēļ SIA "Eko Kurzeme", kas šogad atbild par pludmales inventāru, no smiltīm attīra gājēju ceļus uz jūrmalu, lai tajos izvietotu koka laipas, pastāstīja pašvaldības SIA "Komunālā pārvalde" komunālās nozares vadītājs Juris Muskats. Pludmalē jau ir izvietoti atkritumu konteineri, liedags tiek uzkopts ikdienā, šajā darbā tiek iesaistīti pagaidu darba strādnieki.

Sestdien Liepājas centra pludmalē un Dienvidrietumu rajona pludmalē darbu sāks Glābšanas dienests, pastāstīja tā vadītājs Kristiāns Brūveris. Glābšanas stacija būs atvērta no 15. maija līdz 15. septembrim, dienests darbosies ik dienu no pulksten 10 līdz 22. "Apkalpojamā teritorija ir tā pati, tikai ar mazāku darbinieku skaitu," teica K. Brūveris.


Ģimenes svētki "Baatā"

Sestdien tirdzniecības centrā "Baata" paredzēti Ģimenes dienas pasākumi. Jau no rīta sāks darboties Latvijā ražotās pārtikas tirdziņš, kas tirdzniecības centrā "Baata" notiks jau ceturto reizi. Pārtikas tirdziņā savākto pārtiku nodos daudzbērnu ģimeņu biedrības "Dēkla" pārstāvjiem. Būs arī apskatāma dekoratīvo un sporta baložu izstāde, kurā varēs aplūkot pāvbaložus, sprogbaložus, Liepājas baltasti, ugunsbaložus, zantanetes un citas šķirnes. Izstāde tapusi sadarbībā ar baložu kolekcijas īpašnieku, starptautisko izstāžu un pasta baložu sacensību dalībnieku Miervaldi Gruduli. Bet dienas vidū – no pulksten 13 līdz 15 – koncertēs Sudmaļu ģimenes ansamblis un Liepājas dziedošie bērni.


Dāvinās koncertus

Rīt bērnu vokālās studijas "Pērlītes" mazie dziedātāji ar sirsnīgu Ģimenes dienai veltītu koncertu dosies uz Liepājas Veco ļaužu dzīvojamo māju, bet sestdien jauktais koris "Lauma" ar diriģenti Mirdzu Paipari aicinās uz koncertu Liepājas Universitātes aktu zālē. To kuplinās arī universitātes deju kopa "Banga" Kristīnes Finkas vadībā un komponists Juris Pavītols. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra projektu vadītāja Anda Birkenberga piebilst, ka Veco ļaužu dzīvojamās mājas jubilāri, kuri šogad svin dzīves apaļās jubilejas, tiks arī pie Tautas lietišķās mākslas studiju "Dzintars", "Kursa", "Liepava" un "Zītars" dalībnieku darinātām dāvaniņām.