Kurzemes Vārds

17:48 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novados

Žūrija korus vērtē stingri
Ilze Šķietniece

Ar Jāzepa Vītola "Gaismas pili", kas otrdien satricināja Grobiņas ģimnāzijas zāles sienas, noslēdzās Skolēnu dziesmu un deju svētku koru konkursa otrā kārta. Kopkorī uz skatuves kāpa ne tikai 12 kolektīvu dalībnieki, bet arī izcili diriģenti.

Kamēr Grobiņas ģimnāzijas zālē dzied pēdējie kori, rezultātus vienā no klasēm gaida Dzērves pamatskolas 5. – 9. klašu koris. Tas uzstājās pirmais. Skolēni cits caur citu stāsta, ka satraukums bijis liels, taču ne lielāks kā tad, ja būtu jādzied pēdējiem. "Labāk ātrāk nodziedāt, un tad ir miers," uzskata kāda koriste, un pārējie viņai piekrīt. Dziedājuši obligāto "Caur sidraba birzi gāju" un divas izlozes dziesmas – "Septiņi brīnumi" un "Latvju zeme vaļā stāv". Skolēni spriež: kopumā bijis labi, lai gan vienmēr jau var labāk.

Tas, ka žūrijā sēdēja tādi diriģenti kā Jānis Erenštreits, Arvīds Platpers, Mārtiņš Klišāns un Eduards Grāvītis, protams, radījis papildu uztraukumu. Taču daudziem licies, ka viņi nemaz nav klausījušies. Koristi pamanījuši, ka diriģenti sarunājas, daudz raksta un smejas, toties pēc dziesmām ļoti aktīvi aplaudē. To pašu pamanījušas arī Nīcas vidusskolas 5. – 9. klašu kora dalībnieces Baiba Meļķe, Jolanta Čaure un Jana Čaure.

Baibai ir dzeltena, Jolantai un Janai sarkanas īsas kleitiņas ar melnām jostiņām zem krūtīm. Vienu no divām krāsām varēja izvēlēties katra meitene pati, modeļi vadlīnījās ir vienādi. Visas meitenes mērījusi un tērpus šuvusi viena meistare. Līdzīgi tērpi, tikai citā krāsā, ir arī Rucavas pamatskolas korim. Vienots stils bija arī Kapsēdes pamatskolas korim – melnas bikses, balti krekli un zaļš lakatiņš ap kaklu.

Astoņu novadu Dziesmu un deju svētku procesa koordinatore Aija Niedola spriež, ka žūrijas vērtējumu tērpi diez vai daudz ietekmēja. Taču jebkurā gadījumā par kori tas atstāj labu iespaidu.

"Katrs koris nodziedāja savu iespēju robežās. Man gan likās, ka varēja būt mazliet augstāki rezultāti," piebilst A. Niedola. Skates otrajā kārtā nepiedalījās Vaiņodes vidusskolas zēnu koris, kas tai bija izvirzīts. Izlozētas tādas dziesmas, ko "nevarēja pacelt". Toties Grobiņā bija izvēlējies uzstāties Liepājas Būvamatniecības vidusskolas jauktais koris. Tā vadītāja Anita Elere vada arī Grobiņas vidusskolas 5. – 9. klašu kori.

Koru konkursa rezultātus un Dziesmu svētku dalībniekus paziņos 18. maijā. Pavisam svētkos piedalīsies 12 500 koristu.

Uzziņai

I pakāpes diploms:
/ Vaiņodes vsk. 5. – 9. klašu koris – 41,67 punkti; / Grobiņas ģimnāzijas meiteņu koris – 40,67 punkti; / Priekules vsk. 5. – 9. klašu koris – 40,33 punkti; / Rucavas pamatsk. jauktais koris – 40,33 punkti.
II pakāpes diploms
/ Nīcas vsk. 5. – 9. klašu koris – 39 punkti; / Priekules vsk. jauktais koris – 37,33 punkti; / Grobiņas vsk. 5. – 9. klašu koris – 37 punkti; / Aizputes vsk. jauktais koris – 35,33 punkti; / Liepājas Būvamatniecības vsk. jauktais koris – 35 punkti; / Gaviezes pamatsk. 5. – 9. klašu koris – 32 punkti; / Dzērves pamatsk. 5. – 9. klašu koris – 30,67 punkti.
III pakāpes diploms
Kapsēdes pamatsk. 5. – 9. klašu koris – 21,67 punkti.


"Zelta grābekli" tomēr nesaņem

Ilze Šķietniece

Uz šogad iedibināto ceļojošo balvu "Zelta grābeklis" pretendēja arī Grobiņas novads, ziņo "Lielās talkas" organizatori un apdrošināšanas sabiedrība "Balta". Balva gan aizceļojusi uz Ventspils pusi.

No Kurzemes balvai bija izvirzīts SIA "Ventspils reiss" kolektīvs, kas parādīja vienotību, sakopjot Staldzenes stāvkrastu un atbrīvojot to no atkritumiem. Otrs kandidāts bija biedrība "Māmiņas bērnu labklājībai". Sievietes Lapmežciema teritorijā izvērsa aktīvu sagatavošanās kampaņu, veicot informatīvo un izglītojošo darbu jau pirms talkas un talkas dienā vienoja visus ciema iedzīvotājus aktīvā cīņā par vides tīrību.

Grobiņas Novada dome balvai tika izvirzīta, jo "novada iedzīvotāji izrādīja milzīgu atsaucību un neizsmeļamu iniciatīvu vides sakopšanā, un tika savākts ievērojams atkritumu daudzums, veikti plaši apzaļumošanas darbi, iestādot vairāk nekā 1900 koku".

Balvas pretendentus noteica žūrija, kas izvērtēja vairāk nekā 1300 oficiāli pieteiktu talkas vietu.


Akcīzes atmaksai jauna kārtība
Dina Belta

Ministru kabinets trešdien noteica kārtību, kādā no akcīzes nodokļa tiek atbrīvota dīzeļdegviela, ko izmanto lauksaimniecībā, vēsta LETA. Noteikumi ļaus lauksaimniekiem no 1. jūlija iegādāties dīzeļdegvielu bez akcīzes nodokļa.

Lauku atbalsta dienests piešķirs pretendentiem dīzeļdegvielas limitu un ievadīs informāciju par pretendentam piešķirto limitu vienotajā datubāzē, kas pieejama LAD, Valsts ieņēmumu dienestam, akcīzes preču noliktavām, degvielas vairumtirgotājiem un mazumtirgotājiem.

Jaunā sistēma paredz, ka vienā saimnieciskajā gadā rēķina 100 litru dīzeļdegvielas par katru pretendenta atbalstam deklarēto hektāru, kā arī par katru hektāru purva un meža zemes, uz kuras kultivē dzērvenes un mellenes. Saimnieciskais gads ilgst no kārtējā gada 1. jūlija līdz nākamā gada 30. jūnijam. Šo sistēmu administrēs LAD.

Zemkopības ministrija uzsver, ka šis lēmums lauksaimniekiem nozīmē ne tikai naudas ietaupījumu, bet arī krietni atvieglo administratīvo slogu, jo vairs nebūs jākrāj samaksu un darījumu apliecinošie dokumenti par dīzeļdegvielas iegādi. Turklāt būs iespējams dīzeļdegvielu iegādāties gan degvielas mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības vietās, gan no akcīzes preču noliktavām pēc lauksaimnieka izvēles, kā arī būs iespējams iegādāties nelielu dīzeļdegvielas daudzumu.

Līdz 2010. gada 30. jūnijam darbosies līdzšinējā akcīzes nodokļa atmaksas kārtība.


Rucavai būs sava vēstures grāmata
Dana France

Ar Rucavas novada pašvaldības atbalstu top grāmata par Rucavas vēsturi. Tās autori ir pensionēts skolotājs un novadpētnieks Ģedimins Salmiņš un bibliotekāre Gunta Timbra. Pašlaik grāmata ir tapšanas stadijā, un to pabeigt plānots nākamgad.

Ideja par grāmatu esot bijusi jau sen, laika gaitā pētīti dažādi muzeja materiāli, dokumentālas publikācijas un senas fotogrāfijas, stāsta G. Timbra. Darba procesā viņa gādā par materiālu ievākšanu un datorrakstā pārraksta Ģ. Salmiņa manuskripta nodaļas.

Informācija par novada vēsturi tiek meklēta internetā, dažādās datubāzēs, kā arī materiālos, kas atrodami Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Grāmatā būšot aprakstīta pat vissenākā Rucavas vēsture, kad šo teritoriju vēl negodāja tagadējā vārdā. Lasītājiem būs iespēja iepazīties ar Rucavas skolas, pagasta veidošanās, hercogu laiku, dzelzceļa un sporta vēsturi. Raksti tiks papildināti ar ilustrācijām, tabulām, dokumentu kopijām, diagrammām, kā arī būs aprakstītas personas, ka savulaik devušas savu ieguldījumu Rucavas attīstībā.

Vāka noformējums un grāmatas biezums vēl neesot zināms. Tāpat vēl jāieplāno tās vizuālais izkārtojums. Grāmatu drukāšot tipogrāfija "LiePA."

2008. gadā ar valsts pētījumu programmas "Letonika" atbalstu Liepājas Universitātes Kurzemes humanitārā institūta pārraudzībā tapa zinātnisks rakstu krājums "Rucavā, tur Paurupē…". Tas ietver 11 publikācijas, par Rucavas tradicionālās kultūras, folkloras un valodas materiālu.