Kurzemes Vārds

06:43 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai uzvarētājiem atļauts viss?
Andžils Remess

Droši vien vēl ilgi nāksies klausīties brēku, kādu Krievija un krievu prese Latvijā sacēlusi ap Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmumu atstāt spēkā Latvijas tiesas spriedumu, ar kuru Vasilijam Kononovam piespriests sods par kara noziegumu. Par to, ka viņa vadītā sarkano partizānu grupa Otrā pasaules kara laikā nacistu okupētajā Latvijas teritorijā atriebības nolūkā noslepkavoja 9 civiliedzīvotājus.

Brēku varētu saprast, jo šāds Eiropas tiesas lēmums met ēnu uz uzvarētājiem karā, parādot, ka tie bijuši ne tikai varoņi. Bet karš Krievijai joprojām ir stabilākais pamats, uz kā būvēt valsts prestižu un tautas pašapziņu. Tāpēc arī reakcija uz lēmumu ir tik histēriska. Ka tas ir mēģinājums atcelt Otrā pasaules kara vēsturi un pārrakstīt kara iznākumu, cīnītājus pret fašismu padarīt par noziedzniekiem, jā, arī nodeldētais pārmetums – par mēģinājumu reabilitēt nacismu. Ka lēmums ir politizēts, Latvija bijusi tiesai "piemērotāka" nekā Krievija, kas tagad Otrā pasaules kara uztverē palikusi viena. Pat tā, ka pacelta roka pret svētumu. Un arī neslēpts brīdinājums, atgādinot, ka viens no lielākajiem Eiropas Padomes (tās ietvaros atrodas arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa) sponsoriem ir Krievija. Arī gānīšanās, ka punduri esot tiesājuši episku varoni.

To visu varētu neņemt vērā, taču uzmanību pievērš kas cits. Īstu putru savāra pārmetumi, ka tiekot pārskatīts Nirnbergas prāvas atzinums par uzvarētāju rīcību un Eiropa atcēlusi 1945. gada uzvarētāju tiesības ienaidnieku saukt par ienaidnieku. Kā to saprast – ka uzvarētājiem atļauts viss tikai tāpēc, ka tie ir uzvarētāji? Ka atļauts izvarot, laupīt, slepkavot un pēc tam pašiem noteikt, ka tie nav noziegumi? Ja tā, vai tas nav mēģinājums attaisnot kara noziegumus vispār, arī nacistu noziegumus tajās valstīs, kuras viņi uzvarējuši?

Bet Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmums nozīmē tikai to, ka vēsture vairs netiek ne politizēta, ne ideoloģizēta. Ka noteicošie ir vispāratzītie starptautisko tiesību principi, balstīti uz juridiskiem argumentiem. Ka kara noziegumi ir un paliek kara noziegumi, vienalga, kurā pusē karojošie tos arī būtu izdarījuši. Un ka joprojām spēkā Nirnbergas prāvas atzītais, ka šādiem noziegumiem nav noilguma.