Kurzemes Vārds

09:20 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Kopš maija sākuma jebkura fiziska persona var dibināt SIA ar pamatkapitālu tikai viens lats, arī maksa par mikrouzņēmuma reģistrēšanu ir mazāka. Vai tas veicina jaunu mazo uzņēmumu izveidi?

Vēl pāragri spriest
Sanita Linde,
Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperte Kurzemē

Izmaiņas, ko paredz grozījumi Komerclikumā, varētu šķist mazajiem uzņēmumiem vilinošas. Tomēr ir jāņem vērā, ka uzņēmējam būs jāveido obligātās rezerves, tam izmantojot 25 procentus no ikgadējās peļņas, ko varēs izmantot pamatkapitāla palielināšanai, pārskata gada vai iepriekšējā gada zaudējumu segšanai.

Pagaidām gan tā saukto viena lata SIA dibināšana nenotiek masveidīgi, procesam ir pat visai neliela mazo uzņēmēju atsaucība. Acīmredzot ne jau šis viens lats ir galvenais. Cilvēki apzinās, kādas saistības viņi uzņemas, izveidojot uzņēmumu.

Jaunās kārtības atbalstītāji uzskata, ka tā ir iespēja cilvēkiem, kuriem maz līdzekļu, izmēģināt spēkus komercdarbībā, izveidojot mikrouzņēmumu. Savukārt pretinieki uztraucas, ka, dibinot viena lata uzņēmumus, tiks radīti apstākļi negodprātīgiem uzņēmējiem legāli izvairīties no nevēlamiem kreditoriem. Turklāt tiek izteiktas aizdomas, ka līdz ar šīm izmaiņām varētu tikt degradēta SIA nozīme kopumā.

Patiesību sakot, arī iepriekš saskaņā ar Latvijas likumdošanu bija iespējams uzsākt saimniecisko darbību, maksājot minimālu maksu un reģistrējoties par individuālo komersantu vai saimnieciskās darbības veicēju. Piekrītu ekonomistu vērtējumam, ka Latvijā nepietrūkst uzņēmumu pēc skaita, bet pietrūkst uzņēmumu, kam būtu vismaz minimāla "kritiskā masa", lai veiktu uzņēmuma funkcijas – ieguldītu ražošanā, tirdzniecībā, produktu attīstībā.

Pašlaik pāragri spriest, kādu ietekmi uzņēmējdarbības attīstībā radīs šis Komerclikuma jauninājums, to droši vien redzēsim tikai pēc pāris mēnešiem.