Kurzemes Vārds

17:00 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Koncerts pirms eksāmena

Uz klaviermūzikas pēcpusdienu šosestdien pulksten 16 Latviešu biedrības nama mājīgajā galerijā aicina jaunā pianiste Kristīne Šmite. Viņa savulaik beigusi E. Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas pedagoģes Irēnas Kalniņas klavieru klasi un pavisam drīz absolvēs profesora Arņa Zandmaņa klavieru klasi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, taču pirms atbildīgā eksāmena savu programmu spēlēs dzimtās Liepājas klausītājiem. Jaunā pianiste piedalījusies vairākos konkursos, muzicējusi kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Jēkaba Ozoliņa vadībā, papildinājusies meistarklasēs pie izcilajiem pianistiem Valtera Mūra un Pjēra Frančesko Forlenca.
Sestdienas koncerta programmā iekļauti Johanna Sebastiana Baha, Ludviga van Bēthovena, Lūcijas Garūtas un Sergeja Prokofjeva skaņdarbi. Ieeja bezmaksas.


Pašvaldības policisti apliecina cīņas prasmi
Viktors Ulberts

Vēdera preses vingrinājumi, atspiešanās, nogurdinošs kross un cīņa ar trim pretiniekiem – tāds bija pašvaldības policistu uzdevums, kuri pludmalē pie Glābšanas stacijas kārtoja fiziskās sagatavotības pārbaudi.

Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Uldis Novickis, kurš pats arī pieņēma savu padoto fiziskās sagatavotības eksāmenu, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka tas ir ikgadējs tests, bez kura nokārtošanas dienests policijā nemaz nav iespējams. Lai pārbaudi sekmīgi nokārtotu, policistam jāizdara 40 vēdera preses un tikpat atspiešanās vingrinājumu, jānoskrien 3,2 kilometru kross, pēc kura vēl jāapliecina tuvcīņas māksla, savaldot trīs uzbrucējus, kuru lomā ar gumijas pistolēm un nažiem rokās iejūtas pašu kolēģi.

U. Novickis norādīja, ka šis kombinētais kross ir ļoti līdzīgs fiziskās sagatavotības pārbaudei, ko kārto amerikāņu jūras kājnieki. Bet aizturēto savaldīšanas paņēmieni, kurus izmanto policisti, ir apstiprināti Iekšlietu ministrijā. "Policists jau nevar paņemt ķieģeli, iegāzt pa galvu un arestēt," tēlaini norādīja U. Novickis. Viņš gan atzīst, ka no skata nepievilcīgi izskatās arī atļautie paņēmieni, tas ir, roku izgriešana. Tomēr tas ir mazāk traumējošs un efektīgākais veids, ka pārkāpēju savaldīt. "Tāpat bez iemesla jau nevienas rokas ārā negriezīs. Vienreiz palūgs, otrreiz, bet ir reizes, kad pārkāpēji to nesaprot. Tad atliek vien pielietot šos spēka paņēmienus," secināja U. Novickis.

Tuvcīņas iemaņas pašvaldības policisti apgūst 8. vidusskolas telpās pie trenera Sergeja Kalmikova – džiudžitsa meistara. Tā ir japāņu cīņas māksla, kurā uzsvars likts, lai attīstītu savu elastību un pretinieka uzbrukuma enerģiju izmantotu aizsardzībai. Tāpat pašvaldības policistiem ir iespēja bez maksas uzlabot savas fiziskās dotības svaru zālē. Pašvaldības policijā strādā 108 cilvēki, no kuriem šis tests būs jākārto, un cīņas spējīgiem jābūt ap 90 vīriem.


Viesojas somu uzņēmēji

Šonedēļ Liepājā viesojās Somijas Tirdzniecības ģildes biedri. Vispirms viņi tikās ar Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieku Gunāru Ansiņu, kurš aicināja iepazīties ar Liepāju detalizētāk, lai pieņemtu lēmumu par iespējām šeit attīstīt Somijas uzņēmumu darbību. Viesus iepazīstināja ar Liepājas galvenajiem projektiem biznesa paplašināšanai, kā arī ar pilsētas nākotnes attīstības perspektīvām. Pēc viesošanās pašvaldībā ciemiņi devās apskatīt pilsētu un tikās ar vietējiem uzņēmējiem.


Kalējupīte izmaina tecējumu
Pēteris Jaunzems

Lai gan spridzekļu dēļ ostas pievadceļa būve teritorijā pie Liepājas – Rīgas šosejas joprojām ir apturēta, visā pārējā trasē automaģistrāles būvdarbus turpina. Pašlaik SIA "Aizputes ceļinieks" vīri beidz veidot uzbērumu un sāk ierīkot drošas caurtekas. Būvdarbu vadītājs Janeks Lazarenoks pastāstīja, ka viena no vērienīgākajām caurtecēm paredzēta Kalējupītei. Projekta īstenošanas gaitā tā iegūšot jaunu tecējumu un turpmāk plūdīšot pa citu gulti, kas jau izveidota un savienota ar grāvju sistēmu. Ņemot vērā, ka rudeņos un pavasaros, kā arī lielāku lietavu reizēs ar Liepājas ezeru un Cietokšņa kanālu saistītā Kalējupīte mēdza pārplūst, appludinot plašu apkārtni rajonā, ko dēvējam par Jauno pasauli, arī caurteka nākotnē tai paredzēta pamatīga. To pašlaik montē no Polijā ražotām metāla sagatavēm. Ovālās caurules diametrs būs aptuveni divi, bet garums 35 metri. Līdzīgu, bet nedaudz lielāku caurteci paredzēts ierīkot arī citā pievadceļa posmā.

Celtnieki paskaidroja, ka projektā nesen veiktās izmaiņas novirzījušas Kalējupīti par metriem trīsdesmit uz Rīgas šosejas pusi. Kaut gan esot ņemts vērā upītes kaprīzais raksturs un tas, ka tā reizēm atkarībā no ūdens līmeņa augstuma un vēju virziena mēdz mainīt tecējuma virzienu, caurteci ir paredzēts ieguldīt horizontāli. Tad tā vairāk sekmēšot ūdeņu plūdumu. Jāteic, ka vietējie iedzīvotāji jau tagad ievērojuši pozitīvas pārmaiņas. Viņi "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka reizē ar pievadceļa būvi ūdeņu līmenis šopavasar pazeminājies par aptuveni vienu metru un, neraugoties uz lietu, vairs neapdraud viņu pagalmus un mazdārziņus. J.Lazarenoks pauda cerību, ka tā būs arī turpmāk.


Rūpēsimies par savu veselību 

Piektdien, 21. maijā

Liepājas Reģionālās slimnīcas rehabilitologu desants Olimpiskajā centrā (pieteikties darba dienās no pulksten 10 līdz 17 pa norādītajiem tālruņiem):
* pulksten 10 – pēcdzemdību vingrošana. Tālr. 22444785;
* no pulksten 10 līdz 14 – individuālas ergoterapeita konsultācijas roku terapijā, karpālo kanālu problēmas, ergonomika pie datora, roku novērtēšana pirmsskolas un skolas vecuma bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Tālr. 29418894;
* no pulksten 11 līdz 14 – individuālas fizioterapeita konsultācijas pacientiem no 7 gadu vecuma. Tālr. 22444785;
* pulksten 14 – ārstnieciskā vingrošana grupā pēc 55 gadu vecuma. Tālr. 22444785;
* pulksten 19 – ārstnieciskā vingrošana grupā pieaugušajiem. Tālr. 2156305.

Konsultācijas par veselīgu dzīvesveidu Vecliepājas Primāras veselības aprūpes centra Sirds veselības kabinetā no pulksten 8 līdz 14.

Speciālistu bezmaksas pieņemšana "Piejūras slimnīcas" Onkoloģijas klīnikas Ambulatorajā daļā (Tirgoņu ielā 15/17) no pulksten 8 līdz 16. Tālr. 63422968.

Bezmaksas rentgena krūšu izmeklējums un mamogrāfija Onkoloģijas klīnikas Rentgenoloģijas diagnostikas nodaļā (Jūrmalas ielā 2). Tālr. 63422968.

Bezmaksas psihologu un psihoterapeitu konsultācijas Psihiatriskās klīnikas Ambulatorajā daļā (Dārtas ielā 31). Tālr. 63423253

Bezmaksas konsultatīvie pakalpojumi par cukura diabēta problēmām, t. sk. holesterīna līmeņa noteikšana asinīs, Liepājas Pensionāru dienas centrā (Klaipēdas ielā 96a) no pulksten 9 līdz 11.

Labdarības skrējiens, atbalstot sporta inventāra iegādi Liepājas Bērnu namam. Katrs skrējiena dalībnieks ziedo vienu latu. Sākums pulksten 19 pie tirdzniecības nama "Kurzeme", reģistrācija no pulksten 18.

Praktisks seminārs "Efektīvās motivācijas veidošana" no pulksten 17.30 līdz 20. Iepriekš pieteikties pa tālr. 29278884 (sertificēta psihoterapeite, supervizore Gita Paspārne). Vietu precizēs atkarībā no interesentu skaita.

Aktivitātes Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punktā (Flotes ielā 7): Atvērto durvju diena. Visas dienas garumā pieejamas bezmaksas sociālā darbinieka, medicīnas māsas un psihologa konsultācijas par atkarībām, HIV/AIDS, hepatītiem, seksuāli transmisīvajām slimībām un drošu seksu.

Izglītojoši praktisks pasākums ar pavāri Ilgu Kļujevu "Kā pagatavot veselīgus un gardus salātus no pavasara zaļumiem" klubiņā "Pēcskola" (Vērgales ielā 1–1) no pulksten 10 līdz 13. Tālr. 26533069.

Sporta aktivitātes un galda spēles Rožu laukumā pie tirdzniecības nama "Kurzeme" no pulksten 12 līdz 17.

Lekcija "Gaismas terapijas iespējas" un tikšanās ar masieri Kuršu ielā 10 pulksten 18.

Tirdzniecības namā "Kurzeme" – informatīvās dienas pasākums "Veselīgs uzturs" no pulksten 11 līdz 17.


Mammas un tēti palīdz skolai

Mācību gada nobeigumā Izglītības pārvaldes speciālisti tikušies ar skolu padomju priekšsēdētājiem, lai pārrunātu paveikto. Piedalījušies astoņu skolu padomju priekšsēdētāji. Sarunā noskaidrotas vērtīgas iniciatīvas, kas rāda, cik noderīgas ir šādas padomes un ko no citu pieredzes var izmantot savā darbā. 3. pamatskolā, piemēram, vecāki kopā ar psihologu risina sarunas ar tiem skolēniem, kuriem ir problēmas mācībās un ģimenēs, Centra pamatskolā ir noticis vecāku forums, 12. vidusskolā domā par tēvu padomes izveidošanu un foruma rīkošanu skolas mājaslapā.


Iegūta ceļamaize studijām

Latvijas Universitātes fonda stipendija "Ceļamaize un M.M.V. Petkevičs piemiņas stipendija" pēc divu kārtu pārvarēšanas un savu spēju apliecināšanas piešķirta 26 vidusskolēniem, ja viņi izvēlēsies uzsākt studijas LU 2010./2011. akadēmiskajā gadā. Šogad konkurss bijis liels, jo uz vienu stipendiju 1500 latu apmērā pretendējuši septiņi topošie studenti. Stipendiātu skaitā ir liepājnieks Jānis Andersons no RTU Liepājas filiāles Profesionālās vidusskolas. Komisijā darbojas gan LU saimes pārstāvji, gan kampaņas mediju partneri, gan mecenātu pārstāvji.


Raimonds Pauls un sērkociņi

Nu jau ilgāku laiku grupa Liepājas mūziķu mēģina koncertprogrammu, ar kuru nākamā gada janvārī iekļauties komponista Raimonda Paula 75. jubilejas sarīkojumos.

"Ja Maestro mums uzticēja atskaņot savu autorprogrammu viņa 45 un 50 gadu jubileju koncertos, tad kāpēc lai mēs nevarētu piedalīties Paula jubilejas koncertā trešo reizi," saka Valdis Skujiņš, gaidot šim notikumam par godu no Amerikas atvedam sev jaunu ģitāru. Nē, šī grupa nesaucas "Credo", bet gan tā, ar kādu nosaukumu Raimonds Pauls to iepazina septiņdesmito gadu beigās un sāka sadarbību – mūziķi no sērkociņu fabrikas. Un viņi atskaņos tos Paula skaņdarbus, ar kuriem tolaik pacēlās popularitātes virsotnē: "Melno kliedzienu", "Meiteni ar kallu ziediem", "Smaidas", "Kad nekas nav palicis tevī" un tā tālāk. Ar šo programmu viņi jūlijā piedalīsies pludmales festivālā Liepājā, oktobrī uzstāsies Rīgā, un tad jau tuvosies Maestro jubilejas koncerti kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un Raimondu Paulu pie klavierēm.

"Tikai koncertu laikā brīdiniet, kurā brīdī man jāklanās publikai," uz Liepājas mūziķu piedāvājumu kopā atskaņot viņa melodijas savā manierē atbildēja Raimonds Pauls.


"Kurzemes bekona" nākotne neskaidra

Laikraksts jau rakstīja par neoficiālajām ziņām, ka uzņēmums "Kurzemes bekons" esot apturējis darbību. Pagājušonedēļ uzņēmuma vadītājs Valdis Pirktiņš, kurš tobrīd uzturējās ārpus Latvijas, nekādus komentārus nesniedza, vien izteicās, ka varētu konkrētāk runāt šonedēļ, kad būs atgriezies Liepājā. Tomēr arī šonedēļ V. Pirktiņš nebija runīgāks. "Jūs jau visu esat uzrakstījuši. Kā būs, to jau tad redzēs," viņš bilda. "Kurzemes Vārds" tomēr gribēja noskaidrot un taujāja, vai varbūt uzņēmums apturējis darbību uz rekonstrukcijas laiku, kā laikrakstam "Lauku Avīze" esot izteicies uzņēmējs Andris Griģis. Par to V. Pirktiņš teica: "Pirmā dzirdēšana!" "Tad galu galā – notiek uzņēmumā ražošana vai ne?" tomēr neatlaidāmies. "Visu labu!" uz to atbildēja V. Pirktiņš. Savukārt sazinoties ar Ēriku Štālbergu, kurš pastarpināti uzskatāms par uzņēmumu "Kurzemes bekons" un "Vaiņodes bekons" pašreizējo īpašnieku, un vaicājot viņam par turpmāko, Ē. Štālberga vienīgā atbilde bija: "Mums pašlaik nav nekādu publisku paziņojumu šajā sakarībā." Visrunīgākā izrādījās pārdevēja uzņēmuma stendā Pētertirgū. Iepriekš ar "Kurzemes bekona" gaļas izstrādājumiem un desām pārpilnais stends pašlaik ir tikpat kā tukšs, pārdošanai izlikta tikai neliela kaudzīte neapstrādātas gaļas. Uz jautājumu, vai tad "Kurzemes bekona" produkcijas vairs nebūs, pārdevēja skumīgi atbildēja: "Nebūs gan."


Priekšroka – biomasai

SIA "Liepājas enerģija" dibinātāji, pēdējās dienās izskatot iespējamos TEC rekonstrukcijas variantus, vakar vienprātīgi izteikušies par to, lai īstenotu projektu, kas paredz koģenerāciju, par kurināmo izmantojot biomasu un uzstādot katlus ar jaudu līdz 30 megavatiem. Investīcijas tādai rekonstrukcijai noteiktas 6,5 miljonu latu apmērā, gandrīz pusi šo līdzekļu piesaistot no Eiropas Savienības fondiem. Rezultātā uzņēmuma ražotajai siltumenerģijai būtu jākļūst lētākai. Visiem šiem darbiem ir paredzēti divi gadi. Lai sagatavotu tehniskos lēmumus, konkursus un līgumus ar piegādātājiem un apakšuzņēmējiem, uzņēmuma speciālistiem pie darba jāķeras nekavējoties.


Meklē zivju tirdziņa veidotājus

Līdz 28. maijam var pieteikties pretendenti iepirkuma konkursā par Zivju tirdziņa izveidi Liepājā, Vecajā ostmalā. Iepirkums paredz tehniskā projekta izstrādi, būvniecību un četru tirdzniecības vietu izveidi promenādē, informēja domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Zivju tirdziņu šogad paredzēts izveidot, īstenojot Kurzemes ostu attīstības projektu, kurā piedalās Pāvilostas novads, Ventspils brīvosta, Rojas novads, Liepājas dome un SIA "Rietumu krasts" no Pāvilostas. Projekta kopējais budžets ir apmēram 500 tūkstoši eiro. Piesaistītais finansējums no Eiropas Ekonomiskās zonas un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ir 388,6 tūkstoši eiro, bet pārējo sedz iesaistītās pašvaldības. Liepājas pašvaldības līdzfinansējums ir 5828 eiro, taču zivju tirgus izveidei no projekta atvēlēti vairāk nekā 20 tūkstoši eiro.
Iepirkuma konkursa noteikumi atrodami Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapā www.kurzemesregions.lv. Konkursu izsludinājis Kurzemes Plānošanas reģions sadarbībā ar Liepājas domi.