Kurzemes Vārds

21:23 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novados

Diennakti vēros putnus

Sestdien un svētdien Latvijā jau septīto reizi notiks diennakti ilgas putnu vērotāju sacensības. Tajās iesaistīts arī tornis, kas atrodas pie Papes ezera Rucavas novadā, informē Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāve Ilze Ķuze.

"Torņu cīņu" dalībnieki sacentīsies par to, kurš 24 stundu laikā reģistrēs iespējami lielāku putnu sugu skaitu. Lai arī sacensībās piedalīsies profesionāli putnu vērotāji, kuriem starts tiks dots sestdien pulksten 9 Rīgā, arī ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties, apciemojot vērošanas vietu un uzdodot savus jautājumus ornitologiem.

"Torņu cīņās" iesaistās torņi Kuivižos, pie Lubāna, Engures un Kaņiera ezera, Kaltenē, Tukuma novada Dunduru pļavās un Dvietes dabas parkā Ilūkstes novadā.


Gliemežnieku
loks jau diezgan plašs
Dina Belta

Šovasar taps skaidrāks, vai vīngliemežu audzēšana ir izdevīgs bizness. Gliemežu audzēšanas speciālists Imants Vītoliņš plāno jūnijā vai jūlijā organizēt pirmo partiju eksportu uz Eiropu.

Pamodušies un mundri

Apmēram pussimta cilvēku no Liepājas, apkaimes novadiem, arī no Ventspils un Skrundas, trešdien pulcējās Durbes Kultūras nama zālē uz semināru par šajā nozarē aktuālo.

"Izskatās, ka tas varētu būt interesanti," pēc semināra sprieda priekulniece Ruta Mihelsone. No Priekules uz Durbi atbraukusi vesela interesentu grupa. Tiesa, ar mīkstmiešu audzēšanu pagaidām tajā pusē nenodarbojoties. Varbūt pietrūkst uzņēmības, varbūt – spēka un līdzekļu, lai ierīkotu audzēšanai nepieciešamo infrastruktūru.

Latvijā, tiesa, pagaidām ne Liepājas pusē, līdzīgi semināri tiek rīkoti arī Kalifornijas sarkano slieku audzētājiem. R. Mihelsone noklausījusies informāciju arī par iespējām šajā nozarē. Taču, lai cik vairotiesspējīgas būtu sliekas, atturot to cena: 25 lati par kilogramu slieku. Savukārt kilograms gliemežu, ko palaist, lai aug un vairojas voljerā, maksā tikai 70 santīmu kilogramā – tā seminārā stāstījis I. Vītoliņš.

Savukārt Lija Druva no Ventspils tikko iegādājusies pirmo gliemežu partiju. Viņa strādā valsts iestādē un mīkstmiešu audzēšanai domā atvēlēt no darba brīvās dienas. Uz semināru Durbē devusies tāpēc, ka ieinteresējis tā programmā pieteiktais – informācija par ES atbalstu šai nozarei. "Liekas gan, ka tas ir par mazu," viņa domā. Turklāt arī piesaistīt to esot visai sarežģīti.

Seminārā piedalījās arī tādi audzētāji, kas pirmās gliemežu partijas ieguvuši jau pērn. Dunicniece Inga Kūma gandarīta, ka dzīvnieki pēc bargās ziemas pamodušies un ir mundri.


Rucavā meklēs erotiskāko pumpi
Dana France

28. maijā Rucavā pie Tūrisma informācijas centra notiks velosipēdu godināšanas pasākums "Rucavas pedālis – 2010".

Pasākuma laikā plānots atrast ne tikai visinteresantāko velosipēda pedāli, bet arī erotiskāko pumpi un notiks arī citas atraktīvas velolietas, zina Rucavas novada tūrisma speciāliste Kristīne Preisa.

"Rucavas pedālis" notiek pirmo reizi, un tas rīkots par godu tūrisma sezona atklāšanai. "Pie mums tūrisma informācijas centrā nomā var ņemt velosipēdus, gribējām pareklamēt, ka ir šāda iespēja," skaidro tūrisma speciāliste.

Pulksten 15 sāksies un divu stundu garumā centra teritorijā notiks orientēšanās sacensības bērniem. Veiksmīgākos iepriecinās ar tūrisma informācijas centra sarūpētām gardām dāvanām.

Savukārt pulksten 18 notiks velobrauciens, kas noslēgsies Muižas kalnā. Tur jautrās noskaņās izvērtēs interesantākos dalībnieku braucamos un apbalvos orientēšanās sacensību uzvarētāju.

Pēdējā laikā pārvietošanās ar velosipēdu kļuvusi ļoti aktuāla, novērojusi K. Preisa. Viņa apgalvo, ka pasākumam dalībnieku netrūks, jo interese ir liela. "Pedālim" iepriekš nav jāpiesakās.


Salidos, lai atcerētos
Dana France

Nākamās nedēļas nogalē Priekules novadā notiks divu skolu salidojums. 29. maijā Virgas skola svinēs savu 135 jubileju un tiksies arī Krotes skolas absolventi.

Uz Virgas skolas atmiņu pēcpusdienu pulksten 18 tiek aicināti visi, kuru dzīves ceļi šķērsojuši skolas slieksni. Skolas direktore Aija Vainovska domā, ka jubileju apmeklēs daudzi, jo interese par pasākumu liela. Vakara gaitā absolventus priecēs bērnu koncerts, sanākušajiem par prieku uzstāsies skolas absolventi, kas arī ikdienā spēlē kādu mūzikas instrumentu vai muzicē. Būs sarunas par pagājušo laiku un kopēja ballīte.

Savukārt visi Krotes Kronvalda Ata pamatskolas absolventi un darbinieki salidos, lai atcerētos, paskatītos cits uz citu, parunātos. Pulcēšanās hallē sākies pulksten 19. Ballē spēlēs grupa "Tērvete". Jaunajā bibliotēkā būs skatāma izstāde par skolas vēsturi. Ja ir vēlme padarīt skolas apkārtni skaistāku, iespējams skolai dāvināt košumkrūmus vai skujkokus.