Kurzemes Vārds

18:35 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kultūra

"Baļķu" vadītāja atsakās no pašas veidotā kolektīva
Inita Gūtmane

Pirms desmit gadiem Ieva Tālberga Liepājas Universitātes paspārnē izveidoja studentu tautas mūzikas grupu "Baļķi". Tās veikumu atzinīgi novērtēja klausītāji un mūzikas profesionāļi, albumu "Te man tika" izvirzot Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvai. Pašlaik krasi samazinātā finansējuma dēļ I.Tālberga vairs nevar atļauties vadīt folkloras kopu. Viņa ir nodibinājusi jaunu, ar augstskolu nesaistītu apvienību, bet dot tai "Baļķu" vārdu nevar.

Nevar pati uzturēt kolektīvu

"Ir skumji," ar sarūgtinājumu balsī saka Ieva Tālberga. Viņa skaidro, ka krīzes dēļ LiepU folkloras kopai "Baļķi" gandrīz pilnīgi nogriezts finansējums, kas līdz šim nodrošināja viņai algu kā vadītājai un arī deva līdzekļus dažādu aktivitāšu izveidei. "Es nevaru atļauties tērēt savu ģimenes budžetu, lai uzturētu kādu universitātes kolektīvu," uzsver I.Tālberga.

Lielu vilšanos sagādājis arī tas, ka "Baļķi" nav saņēmuši naudu no projekta "Baltu vienotība zem Saules", ar ko kolektīvs bija rēķinājies. Respektīvi, pirms diviem gadiem LiepU kopā ar Šauļu Universitāti un Jelgavas Lauksaimniecības universitāti uzsāka projektu "Baltu vienotība zem Saules", kas paredzēja ar teātri un folkloru saistītas aktivitātes. "Projektā bija ierakstīts, ka mēs varam mācīt tautasdziesmas, rotaļas un dančus, un to visu varētu darīt festivāla nobeigumā. Tagad "Baļķi ir izslēgti no projekta. Es nezina, kas notiks ar mums paredzēto projekta naudu, kas manā vietā parakstīsies par tās saņemšanu," neizpratnē ir I.Tālberga. Pēc neoficiālas informācijas, "Baļķiem" no šī projekta pienāktos vairāk nekā 1000 eiro. Lielākoties šī nauda bija paredzēta, lai samaksātu tiem cilvēkiem, kuri nestrādā Liepājas Universitātē un kuriem nav nekādu pienākumu darīt kaut ko tās labā par velti.

Mākslas un dizaina katedras vadītāja un projekta "Baltu vienotība zem Saules" vadītāja Inta Klāsone apgalvo, ka "Baļķi" nav izslēgti no dalības projektā un ka nevienu citu folkloras kopas vietā nav paredzēts ņemt. "Gluži otrādi – projekta mērķis ir stiprināt un pilnveidot pārrobežu universitāšu studentu sadarbību, saglabājot, atjaunojot un attīstot nākotnē baltu tradīcijas, Kurzemes, Zemgales un Šauļu reģionu kultūru un mākslu. Tam ir vairākas aktivitātes, kam finansējums ir paredzēts. Turklāt kļūda ir uzskatīt, ka tas ir paredzēts kolektīva uzturēšanai. Tas ir domāts konkrētas aktivitātes veikšanai šā gada nogalē," norāda I.Klāsone. Viņa precizē, ka "Baļķiem" paredzēta dalība studentu dienu festivālā "Baltu pēcpusdiena", kas Jelgavas Lauksaimniecības universitātē norisināsies 15. un 16. novembrī, tāpat folkloras kopa varētu piedalīties pasākumos, kas notiks 2011.gadā.

Inta Klāsone skaidro, ka pirms tam saistībā ar projektu Liepājā ir paredzēta vasaras nometne – plenērs, kuram viņi pašlaik vairāk koncentrējas, gatavojas. Turklāt līdz novembrim vēl ir pietiekami daudz laika un daudz kas var arī mainīties. Tāpēc ar I.Tālbergu vēl nekas konkrētāks nav runāts par "Baltu dienām" un pārējām aktivitātēm. Viņa vēl piebilst, ka aprīlī Šauļu Universitātē notika ar šo projektu saistītais starptautisks teātra festivāls "Zem saules", uz kuru devās studentu teātris "Rikošets" un uz kuru ar rektora rīkojumu varēja doties arī Ieva Tālberga, taču viņa uz to neaizbrauca.

Ja vēlas, lai patur!

Ieva Tālberga apgalvo, ka nevēlas strīdēties un skaidroties, tāpēc izlēmusi vairs nevadīt studentu folkloras kopu. LiepU rektors Oskars Zīds norādīja, ka I.Tālberga atstājusi darbu universitātē jau pagājušā gada pavasarī. Līdz ar to, ka Liepājas Universitātei finansējums tika nogriezts uz pusi, tai pērn nācās par trešdaļu samazināt darbinieku štatu, kā arī algas un finansējumu kolektīviem. "Kad Ievai piedāvāja pāriet uz mazāku slodzi, viņa izdomāja iet uz bezdarbniekiem, jo tad naudiņa sanāk lielāka," stāsta O.Zīds. Tomēr I.Tālberga pēc brīva prāta turpinājusi darboties ar "Baļķiem".

Rektors apgalvo, ka Ieva Tālberga pie viņa nav nākusi un teikusi, ka vairs to nedarīs. "Tā ir Ievas pašas izvēle – vai nu viņa paliek strādāt tādos apstākļos, kādi mums ir, ar tādu naudiņa, kādu varam piešķirt, vai arī iet projām. Bet būtu žēl, ja Ieva atstātu ansambli. "Baļķi" ir viens no augstskolas zīmoliem," viedokli pauž O.Zīds. Ja arī I.Tālberga aizies, kolektīvs netiks likvidēts. Tam varētu meklēt jaunu vadītāju. Bet O.Zīds neizslēdz, ka ar laiku "Baļķi" varētu beigt pastāvēt, kā tas nereti notiek ar kolektīvu, kuru atstāj tā dibinātājs.

Aizejot Ieva Tālberga "Baļķu" nosaukumu paturēt vairs nevar, tas pēc likuma pieder Liepājas Universitātei. Tomēr Tālbergu izbrīna tas, ka universitātes vadītāji to viņai neatdod, ka tiem ir svarīgi to paturēt, labi zinot, ka grupas darba saturs vairs nebūs tāds, kāds bija agrāk. Taču viņa saprot, kāds tam ir iemesls. "Baļķi" ir atpazīstams brends un ar to var piesaistīt studentus. Tas ir, var mudināt studentus iestāties Liepājas Universitātē, solot, ka tad varēs kļūt par "Baļķu" dalībnieku.

O. Zīds apgalvo, ka viņam ar I.Tālbergu ir bijuši vairāki mēģinājumi izrunāties par šo tēmu, taču vēl līdz šim nav notikusi konkrēta saruna. Viņš uzsver, ka par folkloras kopas nosaukumu būtu jāpārrunā arī ar "Baļķu" dalībniekiem, jāuzzina, vai tikai Tālberga iet projām vai arī vēl kāds. "Jo kolektīvs nav tikai viens cilvēks – vadītājs," uzsver rektors.

"Mani vismazāk interesē vārda atpazīstamība. Man ir pilnīgi vienalga, vai esam "Baļķi", "Bluķi" vai "Puļķi". Ja universitātei tas šķiet svarīgi, ja to interesē tikai vārds, lai tā to ņem – lūdzu!" uzsver Ieva Tālberga. "Man personīgi gribas dziedāt, spēlēt, un idejas arī rodas. Es savācu draugus no Rīgas, brāļus, māsas un citus tuvus cilvēkus, un mēs spēlējam." Pašlaik Tālbergas jaunā apvienība ir nodēvēta par "Līvas ciema muzikantiem", bet ar laiku nosaukums un dalībnieku sastāvs varētu mainīties. "Man ir sapnis laika gaitā izveidot tādu muzikālu apvienību ar liepājniecisku tēlu, kas varētu atklāt sarīkojumus, dziedāt, spēlēt un dančus vest. Ir jāsper nākamais pakāpiens, jāveido profesionāla grupa, kas neskaitīsies studentu folkloras kopa."

Viņa uzskata, ka darbošanās ar citu nosaukumu nekādus šķēršļus neradīs. Par to pēc skatītāju atsaucības viņa pārliecinājusies Līvas tirgū, kur grupa pirmo reizi muzicēja ar jauno nosaukumu. "Liepājnieki ir pieraduši, ka viss plūst un mainās. Nevienam nav nekādu brīnumu, ka mēs vairs nesaucamies "Baļķi"," ir pārliecināta Ieva Tālberga. Arī "Baļķu" ilggadējā dalībniece Liene Križevica apgalvo, ka, muzicējot jaunajā sastāvā, viņai nekas nav pret citu nosaukumu. "Man tas patīk pat labāk," viņa saka, skaidrojot, ka "Baļķiem" vienmēr vajadzēja paturēt prātā, ka tie pārstāv universitāti.

Labi zināmās folkloras kopas "Vilkači" dibinātājs Dāvis Stalts tāpat uzskata, ka IevaTālberga neko nezaudēs, ja nevarēs dot savai tagadējai apvienībai nosaukumu "Baļķi". "Viņai to nevajag!" uzver D.Stalts. Teikto pamatodams ar to, ka, vadot ilgus gadus kādu apvienību, cikliski kaut kam ir jāmainās. Vai nu jāpaiet malā un jāļauj uzņemties iniciatīvu kādam citam, vai arī jāturpina eksperimentēt un jārada kaut kas jauns. "Cik es saprotu, tad Ieva grib veidot ko jaunu un darboties tālāk šajā jomā," saka Dāvis Stalts, vēl piebilstot, ka, viņaprāt, Liepāja ir par maz novērtējusi Ievas Tālbergas līdzšinējo veikumu.


Jauna audio pasaku grāmata

Tieši liepājniekiem pirmajiem būs iespēja noklausīties jauno audio grāmatas "Reiz sensenos laikos" ierakstu, jo sestdien pulksten 14 bērnu rotaļu laukumā Jūrmalas parkā jaunais kompaktdisks (attēlā) tiks laists tautās.

Jaunā audio pasaku grāmata "Hanss Kristians Andersens. Reiz sensenos laikos" nākusi klajā izdevniecībā "Upe tuviem un tāliem" un tajā apkopotas četras izcilā meistara pasakas. Krājumu ievada "Šķiltavas", ko ierunājuši Liepājas teātra aktieri Edgars Pujāts, Inese Kučinska un Egons Dombrovskis. Pasakai "Muļķa Ansis" dzīvību devuši Jaunā Rīgas teātra aktieri Gundars Āboliņš, Inga Alsiņa un Gatis Gāga, pasaku "Neglītais pīlēns" iedzīvinājuši Valters Krauze, Baiba Sipeniece-Gavare un Sergejs Jēgers, bet pasaku "Ķēniņa jaunās drēbes" izdzīvojuši bijušais Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents Imants Resnis, Andris Freidenfelds (Fredis) un Kaspars Upacieris (Ufo).

"Ierakstam ņemts Apsīšu Jēkaba pasaku tulkojums, tāpēc te dzirdami tādi šodien jau piemirsti vārdi kā vēveris, skrīvelis, zoste u. c. Darbības ilustrācijai izmantotas ne tikai dabas skaņas, bet arī populāra klasiskā mūzika, savukārt Martas Mielavas zīmētie pasaku varoņi "dzīvo" izcilā latviešu vecmeistara Ludolfa Liberta dekorāciju metos," pastāsta izdevniecības vadītāja Iveta Mielava.


Liepājnieki Ventspilī

Ventspils galvenajā bibliotēkā atklāta Liepājas Mākslas vidusskolas audzēkņu izstāde "Krasts". Tajā līdz 14.jūnijam būs apskatāmi arhitektūras, vizuālā tēla stila, audio vizuālās un mediju mākslas, ādas izstrādājumu, apģērbu, interjera, keramikas izstrādājumu, koka un metāla izstrādājumu, reklāmas un tekstilizstrādājumu dizaina programmu audzēkņu labākie darbi. Skolas pārstāvji informē, ka izstādes apmeklētāji bijuši patīkami pārsteigti, ka Liepājā ir tik plašs mākslas un dizaina kultūrizglītības programmu klāsts un ka šeit top tik profesionāli darbi dažādās jomās. Tāpēc skola izmantojusi izdevību ar izstādi popularizēt izglītības iespējas Liepājā. Izstāde iekārtota ar biedrības "Kurzemes radošās industrijas attīstības centrs" atbalstu, to paveikuši interjera dizaina izglītības programmas audzēkņi kopā ar saviem skolotājiem Zigrīdu Atāli, Vari Siliņu, Ilzi Sūriņu un Ritvaru Sproģi.