Kurzemes Vārds

19:30 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Problēma

Sporta laukumi atstāti novārtā
Rihards Ļesins

Tuvojoties vasarai, kad saule mūs sāk priecēt arvien biežāk, arī skolēnu fiziskās aktivitātes no sporta zālēm pārceļ svaigā gaisā. Arī uz sporta laukumiem. Taču Liepājā nevar lepoties ar to sakoptību, lai laukumos varētu ne tikai sportot, bet arī justies droši par savu veselību.

Stāvoklis ir bēdīgs

Aplūkojot sporta laukumus, kas atrodas skolu tuvumā, jāsecina, ka skolēniem, sportojot šādos apstākļos, nevar rasties pozitīva attieksme pret sporta stundām, lai gan skaidrs, ka fiziskās aktivitātes bērniem ir ļoti noderīgas.

Visos sporta laukumos, kuros ir skrejceļš, tas ir asfaltēts un ar bedrēm. Tajās viegli var izmežģīt potīti vai gūt nobrāzumus. Līdzīga situācija ir ar futbolam paredzētajiem laukumiem, kuros bumbu nav iespējams paripināt, lai tā nonāktu paredzētajā vietā. Spilgts piemērs ir sporta laukums Ezerkrastā iepretī Neredzīgo biedrības namam. Tas ir ļoti nelīdzens, bet vārtu priekšu klāj akmeņi, savukārt vārtu konstrukcijas jau sen ir savu mūžu nokalpojušas. Līdzīgs stāvoklis ir arī 7., 15., 6. un 2. vidusskolas futbola laukumos, turklāt tos vietējo mikrorajonu iedzīvotāji izmanto suņu pastaigām.

Arī citiem sporta veidiem paredzētie laukumi ir kritiskā stāvoklī. Piemēram, pie 12.vidusskolas ēkas, Toma ielā 19, sporta laukumā ir palicis tikai viens basketbola groza statīvs, kam pat nav groza stīpas. Daudzviet grozu konstrukcijas ir deformētas. Arī tāllēkšanas bedru stāvoklis nav apmierinošs, jo smiltis netiek mainītas un nav zināms, kas tajās atrodas, – labāk iekšā nelēkt.

Lai arī cik tas būtu paradoksāli, bet labākā stāvoklī ir skolas, kurām nav sava sporta laukuma. Piemēram, Liepājas Valsts 1.ģimnāzija, kura sporta stundām izmanto "Daugavas" stadionu, un tur labā stāvoklī ir gan skrejceļš, gan tāllēkšanas bedre, bet futbolam iespējams izmantot rezerves stadionu, kam ir mākslīgais segums. Savukārt 5.vidusskolai, kurai arī nav sava sporta laukuma, nav iespējas doties uz citu stadionu, tāpēc sporta aktivitātēm nākas izmantot savu pagalmu vai Raiņa parku.

Neapmierināti ar sporta laukumiem ir arī sporta skolotāji. 1.ģimnāzijas sporta skolotāja Vija Jansone uzskata, ka "stadioni ir nekopti un sliktā stāvoklī. Skaidrs, ka nav finansējuma, lai rekonstruētu jau esošos, bet tam, lai bērni varētu tajos droši sportot, vajadzētu rast līdzekļus. Mūsu skolai sporta laukuma nav vispār, taču labi, ka ir iespēja strādāt "Daugavas" stadionā, jo šeit darba apstākļi ir lieliski".

Finansējuma nav

Izglītības pārvaldes priekšniece Ludmila Molčanova pastāstīja, ka finansējuma sporta laukumiem pašlaik nav. "Pagaidām līdzekļu sporta laukumu atjaunošanai nav. Projekti bijuši visiem laukumiem, tomēr tā arī palikuši neīstenoti," paskaidroja Molčanova. Pašlaik ar Eiropas Savienības atbalstu tiek uzlabotas daudzas mācību iestādes, kurām arī pašvaldība piešķir lielus līdzekļus, tādēļ pagaidām sporta laukumu projekti ir palikuši novārtā.

Arī Liepājas Sporta pārvaldes priekšnieks Artis Lagzdiņš nevarēja iepriecināt ar kādu skolu sporta laukuma projektu, kas būtu drīzumā īstenojams. "Visi projekti tiek balstīti uz Eiropas struktūrfondiem, tomēr pašlaik ir tikai projekts par 6.vidusskolas futbola laukuma atjaunošanu, kurā tiktu uzklāts mākslīgais segums, tomēr, lai to izdarītu, ir vajadzīgi aptuveni 400 tūkstoši latu. Šāda finansējuma pašvaldībai nav, tādēļ arī šī projekta realizācija ir atlikta uz nenoteiktu laiku," pastāstīja Lagzdiņš.

Viņš arī teica, ka skolas labprāt gribētu, lai to sporta laukumus atjaunotu, tomēr skolām nav līdzekļu, lai pat apsaimniekotu laukumus, ja arī tie tiktu renovēti. Laukumi nav norobežoti, tos neviens neapsargā, un tas dod iespēju pa tiem staigāt gan suņiem, gan vietējiem iedzīvotājiem, ieminot laukumos takas. Tomēr Artis Lagzdiņš cer, ka Lisabonas līguma parakstīšana varētu būt atbalsta punkts varbūt ne sporta kompleksu būvei, bet vismaz sporta laukumu atjaunošanai un uzlabošanai, jo Latvijas viedoklis jautājumā, kas skar sportu, ietver mērķtiecīgas investīcijas aktīva un veselīga dzīvesveida veicināšanai.

Jaunieši izvēlas pludmali

Aptaujājot jauniešus, kurus skolu sporta laukumos ir grūti sastapt, bija jāsecina, ka arī viņiem laukumu kvalitāte rada vairāk neērtību nekā prieka par sportošanu.

Edgars, kurš mācās Centra pamatskolā, atzina, ka viņam nepatīk iet uz skolu sportu laukumiem, jo tur viss ir vecs un nekvalitatīvs, tāpēc viņš bumbu labāk spēlē pludmalē, nevis mokās uz nelīdzena futbola laukuma. Savukārt 5.vidusskolas audzēknis Nauris bija apmierināts ar to, ka vispār ir laukumi, kuros var sportot. "Pats izmantoju tikai basketbola laukumus, taču tajos parasti ir asfalts, kas ir nelīdzens un sliktā stāvoklī," pastāstīja Nauris.

Kopumā jaunieši labprāt dodas uz pludmali, atzīstot, ka tai ir daudz priekšrocību salīdzinājumā ar sporta laukumiem, kuriem nav tādas pievilcības kā jūrmalai, kurā ir iespēja ne tikai izpeldēties, bet arī patīkami sportot.

"MiniPitch" laukums nebūs brīvi pieejams

Pašlaik "Daugavas" stadiona teritorijā tiek būvēts "MiniPitch" jeb mazais futbola laukums, kas ir Latvijas Futbola federācijas, UEFA un Liepājas pašvaldības kopīgs projekts. Šādus laukumus būvē arī daudzās citās pilsētās, bet visā Latvijā plānoti 59 jauni "MiniPich" laukumi.

Lai gan visiem šiem laukumiem ir jābūt brīvi pieejamiem, pagaidām mūsu pilsētā tas tā nebūs. Sporta kluba "Liepājas metalurgs" preses sekretāre Simona Laiveniece pastāstīja, ka laukums būs pieejams tikai kluba vajadzībām. "Pagaidām šo laukumu izmantos futbolisti, tomēr negribu izteikt nekādus apgalvojumus, ka nākotnē laukumu nevarēs izmantot arī citi. Tas jau ir tuvu gatavībai, un celtniecības darbi varētu tikt pabeigti mēneša laikā," norādīja Simona Laiveniece.

Atliek tikai cerēt, ka sporta objekti, kas ir paredzēti visiem sportot gribētājiem, būs pieejami ne tikai futbola treniņiem, bet tie, kas atrodas pie skolām, ar laiku būs tādā kvalitātē, lai nebūtu jāuztraucas par savu un citu veselību.

Uzziņai

Sporta laukums ir:

12. vidusskolai (Toma ielā);
7. vidusskolai;
15. vidusskolai;
8. vidusskolai;
Raiņa 6.vidusskolai;
A. Puškina 2. vidusskolai.

Sporta laukuma nav:

Valsts 1. ģimnāzijai;
J. Čakstes 10.vidusskolai;
12. vidusskolai;
3. pamatskolai;
Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolai;
Centra pamatskolai;
Ezerkrasta sākumskolai.