Kurzemes Vārds

11:41 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ostai paredz strauju attīstību
Pēteris Jaunzems

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas Mārketinga un investīciju daļas vadītājs Ivo Koliņš ir pārliecināts, ka turpmākajos piecos gados mūsu pilsētas ostu sagaida strauja izaugsme un kravu apjoms palielināsies aptuveni par 50 procentiem.

"Liepājas osta līdz 2015.gadam varētu sasniegt kravu apgrozījumu starp sešiem un astoņiem miljoniem tonnu gadā," uzsver I.Koliņš, piebilstot, ka piecos gados ir plānots likt lietā tās jaudas, kas jau pašlaik ir stividoruzņēmumu rīcībā. Pēdējie aprēķini rādot, ka tagad ostas caurlaide sasniedz 9,2 miljonus tonnu gadā. Turpmāko piecu gadu gaitā ostas vadītāji centīsies sekmēt tieši beramkravu – graudu un lopbarības – pārvadājumu segmenta attīstību. To būs iespējams nodrošināt tāpēc, ka kravu apgrozījuma palielināšanā lielas investīcijas paredz ieguldīt uzņēmums "Dan Store Latvija", kā arī "Liepāja Bulk Terminal", kas iecerējis pilnvērtīgi izmantot ostā palielinātos dziļumus. Tagad dziļums pie piestātnēm ir 10,5 metri, bet jau nākamgad tas sasniegs 12 metru.


Izsolīs lielos objektus

Valsts akciju sabiedrība "Valsts neklustamie īpašumi" 8.jūlijā izsludinājusi izsoli lielam objektam Liepājā – bijušajam tirdzniecības centram Graudu ielā 42, agrāk ēdnīcai. Tā ir visiem liepājniekiem labi pazīstama ēka un zemes gabals 1586 kvadrātmetru platībā. Izziņotā cena ir 69300 latu. Par kārtējo nekustamo īpašumu izsoli paziņojuši arī tiesu izpildītāji. To skaitā ir uzņēmums "Liepājas Autoserviss" Cukura ielā 1 un sporta bāze "Favorīts" Latgales ielā 3. Pirmā sākumcena ir 73275 lati, otra – 44200 latu. Pēc bankas prasības tiks izsolīts arī 96 kvadrātmetrus liels trīsistabu dzīvoklis Lielajā ielā 12.


Informācijas diena uzņēmējiem

Eiropas Komisijas "Europe Direct” informācijas centrs Liepājā sadarbībā ar LTRK Liepājas nodaļu un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Latvijas Tehnoloģisko centru un Eiropas Biznesa atbalsta tīklu rīko bezmaksas Informācijas dienu uzņēmējiem 27.maijā pulksten 11 Liepājā, Graudu ielā 17/19, 2.stāvā. Informācijas dienas mērķis – iepazīstināt reģiona uzņēmējus un plašāku iedzīvotāju loku ar dažādu Eiropas Savienības informatīvo tīklu sniegtajiem pakalpojumiem un piedāvātajām iespējām Latvijā. Plašākai informācijai un līdzdalības pieteikšanai zvanīt pa tālr.63429019 vai sūtīt e-pastu: [email protected]. Dalībnieku skaits ir ierobežots.


Irēna Opšteine saņem Pateicības rakstu

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības 5.kongresā diskutēja par pieejamu, kvalitatīvu un efektīvu izglītību un zinātni. Uz kongresu bija pulcējušies 212 delegātu no dažādiem Latvijas novadiem, Liepāju pārstāvēja deviņi delegāti. Par LIZDA priekšsēdētāju ievēlēta Latvijas Pieaugušo izglītības apvienības izpilddirektore Ingrīda Mikiško, bet par viņas vietnieku – līdzšinējais LIZDA priekšsēdētājs Jānis Krastiņš. Kaut arī kongresā runāts par sasāpējušām tēmām un, atskatoties uz paveikto, domāts par nākotnes uzdevumiem, tas tomēr norisinājies jubilejas gaisotnē, jo Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, tāpat kā neatkarību atguvusī Latvijas valsts, atzīmē 20 gadu jubileju. Kongresā sveikti cilvēki, kas arodbiedrībā godprātīgi strādājuši kopš tās izveides sākuma. Pateicības rakstu par ilggadēju un godprātīgu darbu arodbiedrībā saņēmusi arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Liepājas organizācijas vadītāja Irēna Opšteine.


Orķestris vilinās uz dzīvnieku pasauli

Ģimenes svētkus "Lielmutis Fricis un Lielmute Marta" ar koncertu Liepājas Latviešu biedrības namā, kas būs īsts muzikāls ceļojums, jau rīt aizsāks Valsts Liepājas Simfoniskais orķestris un diriģents Andris Vecumnieks. Viņš pats sagatavojis arī stāstījumu, kura pavadījumā orķestris bērniem un viņu vecākiem "uzzīmēs" ķengurus, žurkas, ziloņus, antilopes, kaķus, gaiļus un citus dzīvniekus, putnus un pat zivis. Programmā skanēs Kamila Sensānsa svīta "Dzīvnieku karnevāls" un Jura Karlsona "Lauku svīta", turklāt koncertā piedalīsies arī pats komponists. Tā kā skaņdarbus pavadīs stāstījums, ir paredzēts, ka koncerts pulksten 15 notiks krievu valodā runājošajai auditorijai, bet uz koncertu pulksten 18 tiks pulcināta latviešu publika.

Orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja Nataļja Vecvagare norādīja, ka koncerta dienā biedrības nama foajē varēs apskatīt arī Liepājas bērnu zīmējumu izstādi "Muzikālie dzīvnieki". Oriģinālo zīmējumu īpašniekiem tiks arī akciju sabiedrības "Liepājas papīrs" un kinoteātra "Balle" pārsteiguma balvas.

Mūziķi balsojot izraudzījās arī interesantāko zīmējumu autorus. Par tiem atzīti Arsenijs Astapovs, Ksenija Sidlovska un Taisija Gluščenko no 2.vidusskolas, Klaudija Grīnfelde no Katoļu pamatskolas un Agneta Plāciņa un Kristiana Eversone-Dreimane no privātsākumskolas "Varavīksne".

Interesanti, ka katram koncerta apmeklētājam pasniegs arī pa veselīgam našķim – svaigam burkānam, bet visi, kas atnāks uz koncertu kāda dzīvnieka maskā, varēs nopirkt biļeti ar atlaidi. Tādu varēs saņemt arī visi tie pircēji, kuru uzvārdam ir kāda saistība ar dzīvnieku pasauli.

Latvijas ukraiņi dziedās Liepājā
Anna Protčenko

Jau ceturto reizi mūsu valstī notiks ukraiņu festivāls "Sarkanais irbenājs", kurā piedalās mākslas kolektīvi no visas Latvijas un pat no ārvalstīm. Pirmo reizi šis pasākums bija sarīkots Rīgā, atpūtas centrā "Lido", pēc tam Daugavpilī un Jelgavā. Tagad ceļojošais karodziņš nonācis līdz Liepājai, un gods rīkot šos svētkus ir uzticēts ukraiņu kopienai "Svitanok". 30.maijā plkst.12 viens koncerts notiks pie Latvijas 1.rokkafejnīcas, bet nobeiguma pasākums – plkst.15 koncertdārzā "Pūt, vējiņi!". Apmeklētāji varēs redzēt un dzirdēt mākslas kolektīvus no Rīgas, t.sk. dejotājus un dziedātājus no Rīgas ukraiņu vidusskolas, no Vangažiem, Jēkabpils, Rēzeknes, Daugavpils un citām vietām. Liepāju pārstāves kolektīvi no divām biedrībām: "Rodina" ("Ģimene") un tautasdziesmu ansamblis "Barvinok" no ukraiņu kopienas "Svitanok". Sola atbraukt arī viesi no Narvas (Igaunija). Ir gaidāms arī pārsteigums – tuvākajās dienas tiks atvērta ukraiņu kafejnīca, kurā varēs nobaudīt ukraiņu ēdienus un klausīties ukraiņu mūziku.


Muzejam jauni labākie draugi
Anda Pūce

Vakar Liepājas muzejā notika konkursa "Esi Liepājas muzeja labākais draugs" svinīgais noslēguma sarīkojums, kurā sarūpētās balvas saņēma uzticamākie muzeja apmeklētāji.

Muzejpedagoģe Astra Dzērve pastāstīja, ka klašu kolektīvi no dažādām Liepājas skolām kopš mācību gada sākuma apmeklējuši muzeju, par katru apmeklējumu saņemot vienu punktu, tāpēc tagad noteikti čaklākie muzeja apmeklētāji. Pirmo vietu izcīnījuši Centra pamatskolas 1.b klases skolēni, kuru audzinātāja ir skolotāja Ilze Žimante. Otro vietu ieguvuši tās pašas skolas 1.c klases skolēni (Rita Berķe), bet trešo vietu − J.Čakstes 10.vidusskolas 3.a klases skolēni (Sarmīte Sokolovska).

Uzvarētāji tagad dosies ekskursijā ar burinieku "Libau" pa Liepājas ostas teritoriju, bet otrās un trešās vietas ieguvējiem būs iespēja apmeklēt kinoteātri "Balle" un kopā ar klasesbiedriem spēlēt boulingu izklaides centrā "Dzintara boulings".

Skolēni vakar muzejā pastāstīja, ka labprāt apmeklējot to kopā ar savu klasi. "Man patika zīmēt gleznas. Tā bija visinčīgākā nodarbība," pastāstīja viena no jaunajām muzeja draudzenēm, bet citi bērni atzina, ka muzejā iemācījušies tamborēt, ēduši gardus zirņus un uzzinājuši, kā Liepāja kļuvusi par pilsētu. Bet muzejpedagoģes Astra Dzērve un Maija Meiere pastāstīja, ka īpašu atsaucību izpelnījusies Sveču mēnesim veltītā nodarbība ar iespēju pašiem izgatavot savu vaska sveci, tāpat Lieldienu nodarbība un tikšanās ar mākslinieku Aivaru Kleinu, kurš dalījies ar skolēniem savā prasmē gleznot un vadījis improvizētu mākslas plenēru promenādē.


Grāmatas skolai

Šajās dienās 3.pamatskolā viesojās Saeimas deputāts Valērijs Agešins, kas bija ieradies ar labām dāvanām – jaunizdotām grāmatām, kas tik nepieciešamas mācību iestādei, lai audzēkņi apgūtu valodas programmas un tiem būtu ko lasīt ārpus klases. Skolas bibliotēkas fondi tagad kļuvuši daudz bagātīgāki. Uzdāvināto grāmatu klāstā ir A.Puškina, brāļu Grimmu, E.Uspenska, S.Mihalkova, M.Prišvina, P.Bažova, G.Ostera un pat P.Koelju darbi, kā arī grāmatas no populārās sērijas "Skolas bibliotēka". V. Agešins kultūras un izglītības atbalstīšanā piedalās regulāri.


Skolēni steidz iegūt veloapliecības
Ints Grasis

Gatavojoties vasaras brīvsolim, skolēni aktīvi izmanto iespēju iegūt velosipēdista apliecību. Tikai maijā vien mūspusē apliecības varētu iegūt ap 100 bērnu.

Par to priecājas CSDD Liepājas nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste, kurš maija otrajā pusē regulāri izbrauc uz skolām, kas spējušas pulcēt lielākas vai mazākas interesentu grupas, un pieņem eksāmenu. "Kurzemē ir sarosījušies velosipēdu vadītāji, un sajūta ir tāda, ka, iestājoties siltākam laikam, aktuāls kļuvis jautājums par velosipēdista apliecības iegūšanu."

Izbraukuma eksāmeni jau notikuši Dunalkas pamatskolā, Liepājas Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centrā, 15.vidusskolā, 10.vidusskolā, tādi paredzēti arī Vaiņodes un Priekules vidusskolā. "Aicinu arī citu skolu skolotājus un skolēnus, sākoties aktīvajai velosezonai, saņemties un nokārtot pārbaudījumus, lai satiksmē varētu piedalīties kā pilntiesīgi tās dalībnieki – ar velosipēdista apliecību kabatā," mudināja Arnis Jekste.

CSDD Liepājas nodaļā velosipēdistu eksāmeni notiek otrdienās, trešdienās un ceturtdienās pulksten 13.30., 14.30 un 15.30. CSDD speciālisti var arī izbraukt un pieņemt eksāmenu skolās.


Teātra ļaudis palīdz darīt valsti zaļāku

Lai Latviju padarītu par zaļāko valsti pasaulē, AS "Latvijas Valsts meži" un AS "SEB banka" rīko akciju "Skābeklis". Vakar visā Latvijā notika koku sēšanas diena, kurā aicināja piedalīties ikvienu iedzīvotāju. Uz SEB bankas Liepājas filiāli devās Liepājas teātra cilvēki – direktors Herberts Laukšteins, aktrises Inese Jurjāne, Sigita Jevgļevska un Anda Albuže (attēlā) un mārketinga direktore Kristīne Valdovska. Viņi iesēja egļu un priežu sēkliņas. Podiņus katrs varēja ņemt līdzi uz mājām, lai vēlāk kociņus iestādītu tajās vietās, kur pašiem vislabāk tīk.


Uzstāsies Stīvs Vaits

Izklaides vietā "Fire Bar" šovakar muzicēs Stīvs Vaits no Amerikas. Viņš ir radījis savu neatkārtojamu mūzikas stilu, kurā apvienoti elektronikas, kantrī, alternatīvā folka un indīroka elementi. Tādi atzīti žurnāli kā "Stomp" un "Stammer" par Vaitu izsakās: "Bīstami labs. Viņš regulāri piepilda skatītāju rindas labākajos Manhetenas klubos." Pirms dažiem mēnešiem S.Vaits pārsteidzis savus fanus, izdodot jauno EP disku, kas krietni atšķiras no viņa debijas albuma "Blue Parade". Pašlaik mūziķis atrodas kārtējā koncertturnejā. Viņš priecēs klausītāju ausis un sirdis astoņās Eiropas valstīs, arī Latvijā. Kopā ar mākslinieku uzstāsies arī turnejas īpašā viešņa – atraktīvā dziedātāja Liza Klarka, kā arī pavadošais sastāvs, kurā iesaistījies Latvijā zināmais bundzinieks Artis Orubs.


Arī autobusiem vasarā brīvlaiks
Nora Driķe

Akciju sabiedrība "Liepājas Autobusu parks" no 1.jūnija līdz 31.augustam samazinās reisu skaitu darbdienās pilsētas 3., 4. un 6.maršrutā, informēja uzņēmuma Mārketinga daļas vadītājs Uldis Kalniņš un Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Sestdienās, svētdienās un svētku dienās reisu skaitu nemainīs. Reisu skaitu samazinās tāpēc, ka vasarā ir mazāk pasažieru. Pēc U.Kalniņa un pašvaldības sniegtajiem datiem, pērnvasar to skaits samazinājies par 29 procentiem, bet pārvadātāja ieņēmumi – par 25 procentiem.

Šā gada vasaras maršrutu saraksts veidots, salīdzinot pērnvasaras datus ar rudens un ziemas pasažieru skaitīšanas rezultātiem. Vasarā pasažieru mazāk, jo ir skolēnu un studentu brīvdienas un atvaļinājumu sezona, uzskata uzņēmumā. Tomēr Liepājas Autobusu parks apzinoties, ka "reālā situācija var atšķirties no plānotās, tāpēc uzņēmums ir gatavs operatīvi reaģēt, veicot nepieciešamās korekcijas kustības grafikos". Izmaiņas grafikā ir saskaņotas ar pašvaldību, kas akceptējusi reisu skaita samazinājumu par 11 procentiem. U.Kalniņš uzsver, ka tas ir neliels. Piemēram, 3.maršrutā no M.Ķempes ielas pašlaik darbdienās notiek 74 reisi. No tiem 14 reisu vasarā nebūs. U.Kalniņš aicina pasažierus sekot informācijai par vasaras grafiku autobusu pieturās, uzņēmuma mājaslapā internetā www.aslap.lv, kantorī un laikrakstu sludinājumos.