Kurzemes Vārds

10:48 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Problēma

Sīkie zaglēni tracina mazdārziņu saimniekus
Viktors Ulberts

Mazdārziņu saimniekus ir apsēduši sīkie zaglēni. Tie nes prom gan dažādas kaut cik noderīgas lietas, gan pievāc ražu. Kārtības sargi atzīst, ka noķert šos zaglēnus ir grūti. Bez tam mazdārziņu saimnieki savus īpašumus nomaļās vietās atstāj nepieskatītus uz ilgu laiku.

Kur cilvēki dzīvo, tur nelien

Šķēdes mazdārziņu kooperatīvs uzskatāms par bezmaz atsevišķu rajonu vai republiku. Jo cilvēki no Liepājas bieži vien tur pārceļas uz dzīvi pavisam. Tā pirms pieciem gadiem izdarījusi arī Zinaīda. "Vīrs sākumā nopirka dārziņu. Sākām būvēt māju. Kas mums te diviem pensionāriem tagad nekaiš!" par šādu izvēli ir gandarīta Zinaīda.

Ar zagļiem gan esot lielas problēmas. Paldies Dievam, ka viņai pašai nav. Tik nekaunīgi zagļi vēl neesot, ka līstu sētās, kur saimnieki dzīvo. Taču pārējiem, kuri dārza mājiņas izmanto tikai vasarā, nav glābiņa. "Pagājušajā mēnesī apzaga vienu saimnieku, kas būvēja māju. Visus instrumentus pievāca. Taču zagli it kā esot noķēruši, jo kāds pamanījis un iegaumējis zagļa mašīnu," stāsta Zinaīda. Taču pretī esošās vasarnīcas saimniekiem tie skādi nodarot nemitīgi.

Zog vadus un dakšiņas

Sarunai piebiedrojas arī vasarnīcas saimniece Aleksandra. "Katru gadu uzlauž durvis, apzog un visu izdemolē. Un neviens neko tiem nevar padarīt," viņa saka. Aleksandra gan atzīst, ka gandrīz visu ziemu atstāj savu īpašumu bez pieskatīšanas. Taču vēl pirms diviem gadiem esot bijis miers un aizslēgtās durvīs neviens nav lauzies. Bet nu iztikas meklējumos zagļi kļuvuši drošāki. "Interesantākais, ka tie neņem noderīgas mantas, bet gan visur apgriež vadus." Tāpat zagļi pievāc bļodas, toverus, nažus, dakšiņas.

Šķēdes iemītnieces uzskata, ka galvenie vaininieki ir nestrādājoši un ar alkoholu draugos esoši vīrieši. Bez tam gados diezgan jauni. "Kāda sieviete reiz manīja, ka tie ložņā pa dārzu. Bet ko viņa varēja izdarīt? Būtu tur gājusi, pati pa galvu būtu dabūjusi," secina Aleksandra.

Olas zaga vai pats izdēja?

Viņas arī zina, kur dzīvo dažs labs no tiem, kuri zog. Viena ģimenīte esot turpat netālajā 11.ielā. Kaut kāda radiniece esot viņus tur ielaidusi, un viņi tur mitinās un dzer gan vasarā, gan ziemā. Aizdomas esot pamatotas, jo kaimiņi jau redz, ka pa naktīm no viņu pagalma veļas melni dūmi. Acīmredzot dedzina vadus, lai iegūtu metālu. Te kādu dienu tas vīrietis vārdā Sergejs ar velosipēdu kaut kur aizbraucis, bet pēc brīža atgriezies, staigājis apkārt un piedāvājis svaigas olas. "Viņam taču vistu nav. Ko tad, pats izdējis? Skaidrs, ka nozadzis," uzskata Zinaīda. Pašām sievietēm bail iet ar viņu skaidroties. Ka tik pēc tam nenodedzina māju.

"Kurzemes Vārds" devās arī pie šī Sergeja, lai noskaidrotu, ko viņš pats saka par šīm aizdomām. Taču nekāda nopietna saruna neiznāca. Ja vēl viņa sieviete sākumā mēģināja kaut ko pastāstīt, tad tūlīt pat no būdas iznesās Sergejs pats. Nikns kā velns. Un nokvēpušu seju. Varbūt no vadu dedzināšanas? No viņa mutes atskanēja rupju lamuvārdu plūdi, pavēlot aizvākties. Kad pats pretī saņēma dažus skarbākus vārdus, tad atcerējās arī par tādu vārdu kā "lūdzu". Taču neko stāstīt negribēja. Pat šķita, ka viņš aiz dusmām slēpa bailes. Bailes, ka atklāsies kas slēpjams.

Iesaka pirkt suņus

"Kādas problēmas ir Šķēdē, tādas pašas ir arī Cimdeniekos un citos mazdārziņos. Diemžēl noķert zagļus tiešām ir grūti," atzīst Grobiņas Policijas iecirkņa inspektors Mārtiņš Svars. Zagļu tvarstīšanu tagad sarežģījis arī tas, ka ir samazināts gan degvielas limits, gan dienesta automašīnu skaits. Reizēm mazdārziņu apzadzējus izdodoties notvert. Un vislabāk tas izdodas, kad palīdz paši dārziņu saimnieki, kuri iegaumē automašīnas numuru vai cilvēku pazīmes. Un ne vienmēr pa mazdārziņirm siro bezpajumtnieki un dzērāji. N.Svara praksē bijis gadījums, kad vainīgie izrādījušies strādnieki, kuri būvēja žogu ap lidostu, bet savas pusdienas papildināja, nolasot dārzeņus no tuvumā esošajām dobēm. Tāpat pērn atklāts, ka metāla vākšanu pa mazdārziņiem organizējis kāds cilvēks, par kuru iepriekš nebija ne mazāko aizdomu.

"Diemžēl problēma ir tāda, ka šie dārziņi lielākoties atrodas nomaļus. Paši cilvēki tos atstājuši uz vairākām dienām un nevar pateikt, kad zādzība notikusi. Bet tikmēr nozagtā manta jau sen pārdota vai iznīcināta," secina M.Svars. Bez tam policistu, kas tur regulāri dežurētu, nebūs nekad. Tāpēc viņš iesaka citu variantu: "Man nekad nav bijuši iesniegumi par apzagšanu no mazdārziņiem, kurus apsargā suņi. Tajos zagļi nelien. Varbūt ir vērts par to padomāt."

Savukārt Šķēdes kooperatīva dalībniece Aleksandra uzskata, ka viņiem vajadzētu mudināt kooperatīva vadītājus, lai tie organizē apsardzi. "Galu galā mēs katrs pa gadu maksājam 20 latu," uzskata Aleksandra.


Deputāta seja uz sērkociņu kārbiņas
Nora Driķe

Pirmās Saeimas priekšvēlēšanu reklāmas Liepājas ielās jau ir redzamas, un tās visas pieder apvienībai "Saskaņas centrs", uz tām visām – Saeimas deputāta Valērija Agešina seja. Citu partiju reklāmas Liepājas domes galvenajai māksliniecei Agitai Ansulei šīm vēlēšanām vēl nav bijis jāsaskaņo. "Es aicinu politiķus padomāt par pilsētu, nepiesārņot to ar politiskajām reklāmām," saka A. Ansule.

Krūmu ielā 57 dienu un nakti izgaismots milzīgs plakāts, par kuru partija "Saskaņa" Pilsētas domei samaksājusi priekšvēlēšanu nodevu 561,60 latu. Bez tam pa ielām braukā 1., 3. un 4. maršruta satiksmes mikroautobusi ar V. Agešina portretu uz aizmugurējiem logiem – par šīm reklāmām pašvaldībai samaksāti 61,56 lati, nodevas samaksātas par laiku no 5. jūnija līdz 30. septembrim. Ar laiku ielās parādīsies arī citu "Saskaņas centra" deputātu kandidātu liepājnieku sejas, vēl un vēl, teica V. Agešins.

"Kurzemē mēs strādāsim tikpat čakli, arī Liepājā gribam ieņemt pirmo vietu, esam noskaņoti ļoti nopietni, 3. oktobrī (pēc vēlēšanām) liepājnieki pamodīsies patīkami pārsteigti, ka Agešins ir populārākais politiķis Liepājā," "Kurzemes Vārdam" ārkārtīgi pašpārliecināti paziņoja politiķis. "Tas, ko jūs redzat, ir tikai pirmais vilnis. Mūsu reklāmas būs atkarīgas no tā, cik piesaistīsim ziedojumus no labvēļiem. Rīkojos pēc savām iespējām."

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja publicētajiem partiju ziedojumu sarakstiem, V. Agešins pats partijai "Saskaņa" maijā ziedojis 355 latus, bet kopā šī partija kopš tās izveidošanas februārī saņēmusi ziedojumos vairāk nekā 138 tūkstošus latu. V. Agešins teic, ka "Saskaņas centrs" neesot no bagātākajām apvienībām, bet tam ziedojot gan vienkārši cilvēki, gan uzņēmēji, gan ne mazums latviešu, gan arī ziedo "liepājnieki, kurus es negribu afišēt".

Liepājā ir izplatītas arī sērkociņu kārbiņas ar V. Agešina seju, "pieci tūkstoši, ne vairāk, tās izplatām tajos pasākumos, kuros var iededzināt svecīti", taču krājēji nevarēšot sakrāt kārbiņas arī ar citu "Saskaņas centra" Liepājas politiķu portretiem, jo tādu nebūšot. "Kurzemes Vārds" novērojis, ka V. Agešina ģīmetnes maršruta mikroautobusos nereti ir piestiprinātas virs priekšējās vietas, kur šoferi mēdz novietot svētbildes, vai arī blakus tām.