Sestdiena, 24. septembris

“Liepājas Vēstules” par ukraiņiem un mums pašiem

“Liepājas Vēstules” par ukraiņiem un mums pašiem

Žurnāla ”Liepājas Vēstules” šī gada trešais, pavisam piecdesmit pirmais numurs sveic vasaras beigas un rudens sākumu ar Liepājas Leļļu teātra aktrisi Madaru Enkuzenu uz vāka.

Viņa īpašā fotosesijā iejutās latviešu amatierteātra Norvēģijā jaunās izrādes ”Miglas pilnas acis” varones lomā. Izrāde tapusi pēc ukraiņu rakstnieces grāmatas ”Meitiņa” motīviem un stāstīs par sievieti karā, bet vizuālie materiāli izrādei tapa Liepājā, iesaistoties vairākām radošām liepājniecēm.

Ukrainas kara sāpes un Liepājas plāksteris uz tām nolasāms arī citās publikācijās, piemēram, Inta Graša sarunā ar kolēģi Oleksandru Grinku, kas ir viens no kara bēgļiem. Bet Andas Pūces rakstā par ASV lidotājiem, ko 1950. gada 8. aprīlī notrieca netālu no Liepājas, ieskanas doma, ka tieši karš Ukrainā devis pavisam jaunu kontekstu piemiņas brīžiem pie plāksnes, uz kuras lasāmi 10 kareivju vārdi. Nataļja Vecvagare, kas vairāku gadu garumā piedalījusies arī piemiņas brīžu organizēšanā, uzsver, ka saskata tiešas paralēles starp amerikāņu patriotismu, atceroties šādus vēstures pavērsienus un godinot tos, kas zaudējuši dzīvību par savu valsti, un Ukrainas aizstāvju pašaizliedzību, tagad cīnoties pret iebrucējiem.

Bet ”Liepājas Vēstulēs” šoreiz netrūkst arī sarunu ar iedvesmojošiem liepājniekiem – ”Pegaza pagalma” saimnieci Iritu Kalēju, arhitektu Agri Padēli-Līnu, rakstnieci Inesi Ķesteri un uzņēmēju Mariku Jansoni-Arbidāni, kas dizainē kleitas, pati nemaz nebūdama šuvēja.

Mākslinieces un scenogrāfes Kristīnes Jurjānes miera dzīve Jūrmalciemā mūs uzvedināja uz domapmaiņu ne tikai par sezonām Latvijas dabā, zvejnieku ciematu šarmu vai mākslas būtību, bet arī, piemēram, par to, ka nedrīkstam sačakarēt tā saukto Vannu māju Liepājā, ka būtu jāsaglabā katra flīze, katra detaļa, kas tur vēl atrodama.

Mazu epizodi par Melngaiļskolas dārzu mums izstāsta Vēsma Lēvalde, kas pētījusi Liepājas muzikālo vēsturi, iepazīstam izstādi par dzelzceļa vēsturi, bet žurnāliste Inese Vaikule atklāj, kā Liepāja kļuvusi par viņas otrajām mājām.

Pasaules elpu var sajust, lasot par Kristīni Puķīti un Marku Dīleru, kas satikušies Zanzibārā, par stjuartu Edgaru Jurgeviču un viņa lidojumiem vai jauno sērfotāju Valteru Videnieku, kas aizrāvies ar dabas izzināšanu un sērfošanu.

Žurnāls ”Liepājas Vēstules” šogad iznāk, arī pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda, Kurzemes plānošanas reģiona un akciju sabiedrības ”Latvijas Valsts meži” piešķirtajam atbalstam, tas nonāks pie abonentiem tuvākajās dienās, bet visiem pārējiem interesentiem ir nopērkams preses tirdzniecības vietās Liepājā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli